W tej twarzy widać świętość

W atrium watykańskiej Auli Pawła VI otwarto w piątek wystawę "Twarze błogosławionego Jana Pawła II", na którą składają się rzeźby i grafiki polskiej artystki Anny Gulak. Uroczystość odbyła się w przeddzień wspomnienia liturgicznego polskiego papieża.

W gmachu papieskich audiencji wystawiono osiem monumentalnych grafik - portretów papieża oraz dwa projekty pomnika, które być może zostaną wkrótce zrealizowane. Uczestniczący w ceremonii były gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giovanni Lajolo powiedział, że jednym z motywów udzielenia gościny tej inicjatywie było to, że autorka prac jest młodą artystką, a także Polką.

W programie swojej wystawy autorka napisała: "Tych osiem prac to zaledwie początek podróży w mojej próbie autentycznego ukazania wszystkich ludzkich aspektów naszego wielkiego błogosławionego, prawdziwego męża Bożego. Każdy prezentowany portret nie został wybrany przypadkowo; inspiracją było nauczanie papieża, jego słowa, jego zachowanie".

Jeden z promotorów wystawy mówił na otwarciu ekspozycji, że Anna Gulak z pewnością zrealizowałaby piękny pomnik Jana Pawła II, co - jak zauważył - "nie zawsze się udaje, czego ostatnio mieliśmy przykład". Była to wyraźna aluzja do powszechnie krytykowanego pomnika papieża ustawionego przed dworcem Termini w Rzymie.

W rozmowie z PAP, poproszona o komentarz do tego, że monument przed dworcem zostanie zmieniony z powodu fali krytyki, Anna Gulak odparła, że "nieelegancko byłoby jej wypowiadać się o autorze, a więc innym artyście". "Odbiór społeczny pomnika jest taki, jak każdy widzi" - dodała i zauważyła, że - jej zdaniem - "niewiele da się już zrobić".

Anna Gulak ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Była stypendystką renomowanej Accademia di belle arti di Brera w Mediolanie.

Jej związki z Watykanem rozpoczęły się za pontyfikatu Jana Pawła II. W 2003 roku wykonała na zamówienie Stolicy Apostolskiej medal z okazji setnej zagranicznej pielgrzymki papieża. Medal ten, wybity przez Państwo Watykańskie był wręczany osobiście przez Jana Pawła II osobom zasłużonym.

W 2004 roku na zamówienie Polskiej Mennicy Państwowej wykonała cykl projektów graficznych do ekskluzywnej światowej kolekcji 25 medali w srebrze i złocie upamiętniających ważniejsze wydarzenia pontyfikatu Jana Pawła II. W 2010 roku zaprojektowała i wykonała na zamówienie Watykanu medal papieski dla Benedykta XVI.

Wystawę prac Anny Gulak w atrium Auli Pawła VI można oglądać do 30 listopada. To pierwsza autorska wystawa polskiego artysty w tym miejscu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
10°C Niedziela
dzień
10°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
wiecej »