Uroczyste Msze św. odprawiane według specjalnego formularza, intronizacja relikwii, procesje, czuwania modlitewne – tak po raz pierwszy Kościół w Polsce obchodził 22 października wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II, wyniesionego na ołtarze 1 maja tego roku. Papieża Polaka wspominano dziś także poza granicami naszego kraju.
Łagiewniki
W ramach liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II w łagiewnickim Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" 22 października odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe. Do relikwii swojego patrona pielgrzymowała młodzież z grup apostolskich archidiecezji krakowskiej. W głównej sumie odpustowej i „procesji światła” uczestniczyły rzesze wiernych.
W homilii podczas uroczystej sumy odpustowej bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach podkreślał, że dziś na nowo należy przyjąć orędzie, które ludziom i Kościołowi przekazywał Jan Paweł II. „Trzeba na nowo odkryć niestrudzoną misję bł. Jana Pawła II i papieskie wołanie „Nie lękajcie się!” - mówił hierarcha.
Biskup zaznaczył, że należy modlić się za wstawiennictwem Ojca Świętego o to, by ludzie pozbyli się lęku i otwierali się na Chrystusa. „To jest wołanie do współczesnego człowieka, który często nie wie co nosi w sercu, jest niepewny sensu swojego istnienia” - podkreślił kustosz sanktuarium. Jego zdaniem bł. Jan Paweł II pomaga współczesnemu pokoleniu być otwartym na słowo Boże. „Wyrażamy wdzięczność za dar jego wielkiego pontyfikatu idąc za jego nauczaniem wzywającym do modlitwy” - mówił bp Zając.
Po nabożeństwie odbyła się „procesja światła”. W uroczystościach w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” uczestniczyli biskupi i księża archidiecezji krakowskiej, mieszkańcy Krakowa, a także pielgrzymi z całej Polski.
Uroczystości odpustowe poprzedziło triduum modlitewne. Przed południem w dniu liturgicznego wspomnienia do relikwii bł. Jana Pawła II, swojego patrona, pielgrzymowała młodzież z grup apostolskich archidiecezji krakowskiej. Zaś w Auli Jana Pawła II odbył się spektakl pt. "Dzień Gniewu" przygotowany przez młodzież z Trzebini na podstawie dramatu Romana Brandstaettera.
Święty Krzyż
Blisko tysiąc pielgrzymów z Polski i Słowacji wraz z Misjonarzami Oblatami Marii Niepokalanej uroczyście obchodziło na Świętym Krzyżu pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II. Podczas Eucharystii, której przewodniczył superior o. Zygfryd Wiecha OMI, oblaci dziękowali Bogu za dar bł. Jana Pawła II.
Przeor świętokrzyskiego opactwa w swej homilii wskazał, że papież bł. Jan Paweł II dla Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wyjątkowym orędownikiem. - Umiłowany Jan Paweł II, podobnie jak św. Paweł, Apostoł narodów, uczy nas oblatów – misjonarzy, jak realizować misję, którą powierzył nam Chrystus. Bł. Jan Paweł II niewątpliwie jest dla nas niedoścignionym wzorem umiłowania prawdy ewangelii i głoszenia jej mądrości przede wszystkim swoim życiem i codziennym posługiwaniem, tam gdzie Kościół nas posyła – mówił o. Wiecha OMI.
- Dziękujemy dziś wraz z całym Kościołem, z naszymi braćmi i siostrami na całym świecie za nowego błogosławionego, którego dziś po raz pierwszy wspominamy w liturgii Kościoła – podkreślił superior.
Ojcowie pełniący posługę wśród pielgrzymów mówili o misyjnym zaangażowaniu papieża Polaka. Wraz z pątnikami przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego odmawiali modlitwę ku czci patrona dzisiejszego dnia. Także nowicjusze oprowadzając po wystawie misyjnej zwracali uwagę na pielgrzymki apostolskie Jana Pawła II do krajów misyjnych i jego wielką troskę o dzieło misyjne Kościoła. - Dziś w sposób szczególny podkreślaliśmy wśród przybyłych pielgrzymów i turystów osobę bł. Jana Pawła II jako misjonarza – powiedział KAI o. Dariusz Malajka OMI.
Podhale
Relikwiarz z krwią bł. Jana Pawła II otrzymali wierni w Podsarniu-Harkabuzie koło Raby Wyżnej w czasie uroczystości nadania parafii wezwania bł. Jana Pawła II. Przewodniczył im 22 października bp Jan Szkodoń z Krakowa. Jest to już druga na Podhalu parafia pod wezwaniem papieża Polaka.
Bp Szkodoń podkreślił, że taki patronat bardzo zobowiązuje. – Jan Paweł II umiłował Boga nade wszystko. Musicie o tym cały czas pamiętać i wzorować się na nim – mówił. Zwrócił się też do młodzieży, której udzielił sakramentu bierzmowania. – Bądźcie apostołami Pana Jezusa w rodzinie, w szkole. Nie zapomnijcie o nim, kiedy będzie studiować, pracować. Wzywam was, abyście byli w życiu dorosłym współczesnymi apostołami Jezusa – apelował bp Szkodoń. Na koniec przypomniał słowa Jana Pawła II z inauguracji jego pontyfikatu, aby otworzyć drzwi Chrystusowi.
Bp Szkodoń odczytał dekret nadający parafii w Podsarniu-Harkabuzie wezwanie bł. Jana Pawła II. Dokument podpisał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Hierarcha przekazał relikwiarz z krwią bł. Jana Pawła II, poświęcił również ołtarz główny, w którym znajduje się obraz z wizerunkiem błogosławionego papieża. Obraz namalowała Róża Kozecka z Krakowa. Nawiązuje on do portretu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.