Reklama

Pierwsze wspomnienie liturgiczne Jana Pawła II

Uroczyste Msze św. odprawiane według specjalnego formularza, intronizacja relikwii, procesje, czuwania modlitewne – tak po raz pierwszy Kościół w Polsce obchodził 22 października wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II, wyniesionego na ołtarze 1 maja tego roku. Papieża Polaka wspominano dziś także poza granicami naszego kraju.

Reklama


Bydgoszcz
Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła odbyło się także w parafii pod jego wezwaniem w Bydgoszczy. Eucharystii z tej okazji przewodniczył bp Jan Tyrawa. Relikwie zostały wniesione przez rodzinę. W procesji do ołtarza szli Renata i Arkadiusz Kałamaja wraz z córkami. Kiedy dowiedzieli się, że to właśnie oni dostąpią tego zaszczytu, byli bardzo wzruszeni. – To wyróżnienie, ponieważ Jan Paweł II jest wciąż obecny wśród nas, w naszym życiu rodzinnym. On zostawił nam wielką spuściznę, którą musimy podejmować. Dzieci nie znają Jana Pawła II tak, jak my. Chodzą jednak do szkoły katolickiej, gdzie jego nauczanie nie jest obce – powiedzieli.

Bilcza koło Kielc
Relikwie krwi bł. Jana Pawła II otrzymała 22 października także parafia w Bilczy koło Kielc. Wierni w przy relikwiach odmówili litanię do bł. Jana Pawła II, uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym oraz we Mszy św. Wspólnie modlono się również o pomyślność dla parafii, która tego dnia obchodzi swoje 16-lecie.

Częstochowa, Jasna Góra
Świadectwo rodziny państwa Wronów i ich córki Glorii Marii, uzdrowionej za wstawiennictwem Jana Pawła II było jednym z punktów spotkania upamiętniającego osobę błogosławionego papieża, które odbyło się 22 października w siedzibie redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.
Podczas spotkania Jacek i Joanna Wronowie opowiedzieli historię Glorii, która urodziła się 1 lipca 2005 r. Badanie USG wykazało, że nie ma nerek i pęcherza, ma rozdęte jelita i wadę serca. Na karcie wypisu dziecka były informacje o krwawieniu śródczaszkowym, torbieli przegrody mózgu, uszkodzeniu słuchu, retinopatii i przepuklinie. Pierwsze komplikacje pojawiły się już wcześniej. - Podczas porządków znalazłam obrazek z wizerunkiem Jana Pawła II, modlitwą i odręcznym napisem: „Ojciec Święty wziął do rąk i pobłogosławił z myślą o chorych na Wawelu 22 czerwca 1983 r.”. Wstąpiły we mnie nowe siły. Ten obrazek kładłam codziennie na brzuchu, modląc się o uratowanie Glorii - wspominała Joanna Wrona.
– Mały obrazek Jana Pawła II, który miałam przy sobie, był sygnałem z nieba. To było ciągłe poszukiwanie w modlitwie – mówiła Joanna Wrona o czasie, gdy lekarze nie dawali szans na to, że Gloria będzie żyła. "Wtedy zrozumiałem, że rodzina jest najważniejsza, jest fundamentem wszystkiego" - dodał Jacek Wrona.
Z kolei na Jasnej Górze zebrali się przyjaciele i wychowankowie Jana Pawła II z grupy "Środowisko". Eucharystii z tej okazji przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. - Z wielką radością odprawiamy tutaj Mszę św. według formularza ku czci błogosławionego papieża i bardzo się modlimy, by kult naszego Rodaka się rozszerzał – mówił abp Nowak. „Zawierzamy kult bł. Jana Pawła II, bardzo się modlimy, by niedługo można go było nazwać już świętym, o jego kanonizację, ale nade wszystko modlimy się, żebyśmy umieli tego świętego przyjąć, byśmy umieli otworzyć serca na tego pięknego duchowo człowieka” - dodał hierarcha.
Za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II o święte i liczne powołania kapłańskie i zakonne drugi dzień modlili się natomiast uczestnicy Ogólnopolskiej Kongregacji Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. - Jestem przekonany, że Jan Paweł II, który tak bardzo troszczył się o powołania, nie tylko do życia kapłańskiego czy zakonnego, ale także o powołania do życia małżeńskiego, z wysokości nieba teraz wspiera wszystkich powołanych, prosimy go o to – powiedział ks. Czesław Parzyszek, członek Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, Przewodniczący Konsulty i Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Męskich.
Z okazji wspomnienia bł. Jana Pawła II Jasna Góra była odświętnie udekorowana portretami papieża, papieskimi flagami i kwiatami w żółto-białych kolorach.

Rzym
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył w Bazylice św. Piotra Mszy św. w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II. W homilii podkreślił, że przez cały swój pontyfikat Jan Paweł II, a wcześniej jako kapłan i arcybiskup krakowski, odpowiadał na wezwanie Chrystusa: „Pójdź za Mną”. Przypomniał pokrótce najważniejsze etapy i dokonania papieża Polaka. „Wiemy, że Jan Paweł II zostawił nam świadectwo osobistej świętości, uznanej orzeczeniem Kościoła zaledwie sześć lat po jego odejściu do domu Ojca” – mówił metropolita krakowski.
Podkreślił, że w osobie Jana Pawła II, w jego nauczaniu i świętości otrzymaliśmy wielki dar. „Tym darem powinniśmy żyć, a także inspirować się nim w podejmowaniu nowych wyzwań, jakie przed nami stają. Jest naszym przywilejem i obowiązkiem utrwalać dziedzictwo błogosławionego Papieża, aby je przekazać następnym pokoleniom” – mówił metropolita krakowski i przypomniał, że „tą szlachetną intencją kieruje się między innymi Fundacja Jana Pawła II, założona trzydzieści lat temu”.
Osobisty sekretarz papieża Polaka podziękował Benedyktowi XVI za beatyfikację Jana Pawła II. „Przeżyliśmy ją jako wielkie święto wiary i żywotności Kościoła, jako zachętę do osobistej odnowy życia, do świętości. Dzięki papieskiej decyzji Kościół otrzymał dar jakże bliskiego i mądrego przewodnika na drogach wiary, nadziei i miłości” – powiedział kard. Dziwisz.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama