Reklama

Dni Miłosza w galerii handlowej

Maraton czytania utworów Czesława Miłosza w Galerii Handlowej Emka będzie kulminacyjnym momentem zaplanowanych od 7 do 9 listopada Dni Miłosza w Koszalinie (Zachodniopomorskie).

Reklama

Trzydniowe spotkanie z twórczością laureata Literackiej Nagrody Nobla z 1980 r. organizuje Koszalińska Biblioteka Publiczna.

Dni Miłosza rozpoczną się 7 listopada przed południem Międzyszkolnym Turniejem Wiedzy o Czesławie Miłoszu. O nagrody, którymi będą zestawy książek pisarza, rywalizować będą cztery trzyosobowe zespoły złożone z uczniów trzech koszalińskich gimnazjów i liceum ogólnokształcącego.

Tego samego dnia zostaną otwarte dwie wystawy: przygotowana przez Książnicę Pomorską w Szczecinie "Czesław Miłosz - między Wschodem a Zachodem", na którą składają się wielkoformatowe plansze i fotografie prezentujące życie i twórczość pisarza oraz ekspozycja 24 prac plastycznych nadesłanych na ogłoszony w czerwcu br. przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną ogólnopolski konkurs "Teraz Miłosz".

Praca Ewy Czub z Poznania, która zdobyła główną nagrodę konkursu, promuje koszalińską imprezę na specjalne wydanych przez bibliotekę ulotkach. Jest to naszkiowany granatowo-czerwonową kreską portret pisarza narysowany na rozrzuconych, niezapisanych kartkach papieru i podpisany Teraz Miłosz.

Wernisażowi będzie towarzyszył wykład sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej Cecylii Judek "Czesław Miłosz - życie i twórczość".

8 listopada wieczorem w Galerii Handlowej Emka odbędzie maraton czytania utworów noblisty. W czytaniu mogą wziąć udział wszyscy chętni. Dotychczas - jak poinformowała na konferencji koordynatorka Dni Miłosza Anna Drozdalska - chęć recytacji poezji wyraziło 20 osób.

Na scenie - jak powiedziała - wystąpią także włodarze i radni miasta, ale bibliotekarze liczą przede wszystkim na spontaniczny udział w maratonie mieszkańców Koszalina.

Podczas maratonu serwowane mają być lodowe desery o nazwach nawiązujących do tytułów utworów Miłosza: będzie można zjeść np. "Trzy zimy" (literacki debiut artysty z 1936 r.) oraz "Jak powinno być w niebie" (wiersz z 1986 r.).

9 listopada na zakończenie Dni Miłosza w bibliotece wyświetlony zostanie film "Spotkania z Miłoszem", w którym pisarza wspominają jego przyjaciele. Studio Poezji i Piosenki im. Haliny i Krzysztofa Ziembińskich (małżeństwo nieżyjących już aktorów) wystąpi ze specjalnym programem opartym na twórczości noblisty. Będzie można również spotkać się z autorką biografii sławnych pisarzy Joanną Siedlecką, która opowie o "Fenomenie Czesława Miłosza".

Czesław Miłosz (1911- 2004) urodzony w Szetejniach na Litwie, zmarły w Krakowie poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Jeden z czterech polskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla - wyróżnienie to otrzymali również Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924) i Wisława Szymborska (1996).

Jego twórczość przetłumaczono na czterdzieści dwa języki. Latach 1951 - 1989 r. Czesław Miłosz spędził na emigracji we Francji i Stanach Zjednoczonych. Do 1980 r. jego utwory objęte były w Polsce cenzurą. W tym roku obchodzona jest setna rocznica urodzin pisarza, w związku czym rok 2011 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Miłosza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama