Od 20 listopada w płockiej katedrze w każdą niedzielę o godz. 10.00 odprawiane będą Msze św. tłumaczone na język migowy. Z inicjatywą niedzielnych Eucharystii dla osób niesłyszących w katedrze wyszedł ks. Paweł Biedrzycki, duszpasterz osób niesłyszących w diecezji płockiej.
Tłumaczeniem Mszy św. na język migowy zajmą się dwaj klerycy płockiego Wyższego Seminarium Duchownego: Dariusz Malczyk i Mariusz Marciniak. Ukończyli oni kurs języka migowego, odbywają praktyki duszpasterskie w płockim kole Polskiego Związku Głuchych.
„Podobne Msze św. były już kiedyś odprawiane w płockiej katedrze – przypomina ks. Paweł Biedrzycki, duszpasterz osób niesłyszących w diecezji płockiej. – Po przerwie chcemy do nich wrócić. Mamy nadzieję, że uda się w ten sposób zintegrować środowisko osób niesłyszących, aby mogło ono przeżywać Eucharystię w świątyni, a nie jak do tej pory, w świetlicy koła Polskiego Związku Głuchych w Płocku”, tłumaczy ks. Biedrzycki.
Duszpasterz niesłyszących dodaje również, że jeśli ktoś nie rozumie, co się dzieje na Mszy św., nie przeżyje jej duchowo. Tłumaczenie na język migowy umożliwi osobom niesłyszącym i głuchoniemym doświadczenie obecności Boga i przeżywanie pełni sacrum.
Pierwsza Msza św. w języku migowym odprawiona zostanie w katedrze w niedzielę Chrystusa Króla, 20 listopada o godz. 10.00. Osoby niesłyszące powinny zająć z przodu świątyni, tak, aby widzieć tłumaczących kleryków.
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Łączna liczba zabitych we wznowionej 18 marca izraelskiej ofensywie wynosi 1042.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Brakuje lekarstw i miejsc, w których mogliby schronić się ludzie...