Niemcy: Bez rozstrzygnięcia

Pierwsza tura odbywających się w środę wyborów prezydenckich w Niemczech nie przyniosła rozstrzygnięcia. Żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów w Zgromadzeniu Federalnym, co jest ciosem dla rządzącej koalicji chadeków i liberałów.

Faworyt wyborów, kandydat koalicji Christian Wulff uzyskał poparcie 600 członków Zgromadzenia Federalnego; bezwzględna większość wynosiła zaś 623 głosy.

Na kandydata opozycyjnych partii SPD i Zielonych Joachima Gaucka głosowało 499 delegatów.

Polityk postkomunistycznej Lewicy Luc Jochimsen zdobyła 126 głosów, a kandydat skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) - Frank Rennicke - 3 głosy.

Trzynastu z 1242 obecnych delegatów do Zgromadzenia Federalnego wstrzymało się od głosu, a jeden oddał głos nieważny.

Niemieccy komentatorzy nie kryją zaskoczenia, że Wulff zdobył dużo mniejsze poparcie, niż wynikałoby z arytmetyki wyborczej. Koalicja chadeckiego bloku CDU/CSU i liberalnej FDP ma bowiem absolutną większość w Zgromadzeniu Federalnym - aż 644 głosy, co wystarczyłoby do zwycięstwa w pierwszej turze.

Tymczasem aż 44 elektorów poparło kandydata opozycji albo wstrzymało się od głosu. Opozycja uznała ten wynik za cios dla rządu kanclerz Angeli Merkel i wicekanclerza, szefa FDP Guido Westerwellego.

"To wielka porażka rządu chadeków i liberałów" - oświadczyła po pierwszej turze przewodnicząca Lewicy Gesine Loetsch.

Zdaniem szefa Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Sigmara Gabriela, wielu delegatów posłuchało apeli opozycji o dokonanie wolnego wyboru i nie kierowało się w trakcie wyborów zaleceniami partyjnymi.

Jest to w dużej mierze zasługa samego kandydata SPD i Zielonych Joachima Gaucka. Charyzmatyczny 70-letni pastor, były opozycjonista w d. NRD i pierwszy szef Urzędu ds. Akt Stasi cieszy się ogromną popularnością i autorytetem wśród niemieckiej opinii publicznej.

Zgodnie z konstytucją RFN prezydent wybierany jest w głosowaniu tajnym, a elektorom nie można narzucić dyscypliny partyjnej.

Także w drugiej turze wyborów, która rozpoczęła się w środę po południu, do rozstrzygnięcia konieczna jest bezwzględna większość. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej liczby głosów, odbędzie się trzecia runda, w której do wyborów wystarczy już zwykła większość.

Przedterminowe wybory prezydenckie w Niemczech są konieczne, gdyż 31 maja z urzędu szefa państwa ustąpił ze skutkiem natychmiastowym Horst Koehler. Uzasadnił swą decyzję kontrowersjami wokół jego wypowiedzi, w której powiązał on udział niemieckich sił w misjach zagranicznych z potrzebą ochrony interesów gospodarczych Niemiec.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
19°C Niedziela
wieczór
18°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
19°C Poniedziałek
dzień
wiecej »