„Panie, Ty widzisz dzisiaj Ukrainę obdartą, zapłakaną, znieważoną, okryj nas odzieniem Twojego Boskiego blasku i światła, Twoją mocą z wysoka” – modlił się w dzisiejszym orędziu abp Światosław Szewczuk. Rosyjski agresor nie ustaje w morderczych atakach skierowanych nie tylko w cele wojskowe, ale także cywilne. Jednak miejscowy Kościół solidarnie trwa ze swoim narodem i szykuje się do święta Chrztu Pańskiego.
Co najmniej 17 osób zginęło, a 37 zostało rannych, w zamachu bombowym na kościół wspólnoty zielonoświątkowców w Demokratycznej Republice Konga na dwa tygodnie przed rozpoczęciem papieskiej wizyty w tym kraju. Do zamachu przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego. To prawdziwa rzeź, mnóstwo krwi, porozrywane oraz okaleczone ciała wiernych, kobiet i dzieci – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim nuncjusz apostolski w Kinszasie.
Śmierć Benedykta XVI nie będzie miała wielkiego wpływu na przyszłość Kościoła – zauważył w wywiadzie dla dziennika La Repubblica George Weigel. Jego zdaniem linia podziału we współczesnej wspólnocie wiernych pozostaje całkiem jasna. Żywe nurty Kościoła na świecie są uosobieniem miarodajnej interpretacji Soboru Watykańskiego II, którą dali Jan Paweł II i Benedykt XVI. Natomiast dogorywające nurty nadal starają się urzeczywistniać chybioną wersję katolicyzmu, Kościoła żyjącego duchem czasów.
O znaczeniu pobożności ludowej dla nowej ewangelizacji przypomniał Papież na audiencji dla przedstawicieli Konfederacji Bractw Włoskich Diecezji. Są to ruchy świeckich katolików, którzy na szczeblu lokalnym, miejskim czy nawet parafialnym kultywują lokalne tradycje religijne. Do organizacji należy obecnie 3200 bractw liczących w sumie ponad 2 mln członków.
„Pragnę podziękować wam za wasz wysiłek oraz oddanie, zwłaszcza kiedy są one ukryte. Pracownicy służby zdrowia w ciągu ostatnich trzech lat przeżyli bardzo wyjątkowe doświadczenie, ciężkie do wyobrażenia, czyli doświadczenie pandemii” – mówił Papież osobom posługującym jako technicy medyczni w dziedzinach radiologii, rehabilitacji oraz prewencji. Przedstawiciele włoskiej federacji tych zawodów zostali dziś przyjęci przez niego na audiencji. Franciszek podkreślał wartość ich działalności.
W najbliższych miesiącach mają rozpocząć się zdjęcia do długo wyczekiwanej kontynuacji filmu "Pasja", tym razem opowiadającej o zmartwychwstaniu Chrystusa.
Sekularyzacja, relatywizm, kryzys rodziny, kryzys rozumienia kapłaństwa i jego roli w życiu Kościoła i społecznym oraz grzechy pedofilii to czynniki utrudniające młodym odczytać powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego - powiedział PAP ks. prof. Marek Tatar, prodziekan Wydziału Teologicznego UKSW.
„Chcemy być wolni, aby na zawsze powiedzieć «nie» rosyjskiej niewoli, aby być wolnymi dla Boga, dla czynienia dobra, dla ochrony ludzkiego życia. Dlatego rosyjski okupant zabija Ukraińców, bo powiedzieli «nie» rosyjskiej, imperialnej, komunistycznej niewoli” – stwierdził 15 stycznia w swoim codziennym orędziu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk. Jest to już 326 dzień wojny toczonej przez Rosję na ukraińskiej ziemi.
Państwo Islamskie (IS) przyznało się w Telegramie do zamachu bombowego podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele protestanckim we wschodnim kongijskim mieście Kasindi, w którym zginęło co najmniej 10 osób, a 39 zostało rannych.