Miesiąc po śmierci Papieża Franciszka kard. Konrad Krajewski przewodniczył Mszy Świętej w Domu Świętej Marty, gdzie Papież Franciszek mieszkał przez cały swój pontyfikat.
Głównej świątecznej liturgii zakończonej procesją przewodniczył biskup supraski Andrzej.
Kilkadziesiąt lat przed wyborem na papieża, Leon XIV – jako augustianin o nazwisku Robert Prevost - opracował teologiczną wizję władzy kościelnej i wspólnoty, która dziś pozwala wyciągnąć wnioski na temat jego stylu przywództwa jako głowy Kościoła katolickiego.
„Prośmy Pana o łaskę, abyśmy zawsze przyjmowali to ziarno, którym jest Jego słowo” – zaapelował Ojciec Święty do wiernych podczas swojej pierwszej audiencji ogólnej. Leon XIV postanowił kontynuować cykl katechez rozpoczęty przez Franciszka „Jezus Chrystus naszą nadzieją”, a dzisiaj omówił przypowieść o siewcy (Mt 13, 1-17).
Papież Leon XIV wyznał, że nigdy nie przeszło mu przez myśl, że zostanie wybrany na głowę Kościoła katolickiego. Mówił o tym podczas spotkania z pielgrzymami z diecezji Chiclayo w Peru, której był biskupem. Wyjawił im też, że przed laty usłyszał od zakonnicy, że spotka go "niespodzianka" od Boga.
Podkreślenie bliskości z Chrystusem, który nas łączy, i jedności w wierze, której szczególnym symbolem jest Credo, uwydatnienie wspólnej modlitwy i pracy nad dziełem, którego głównym sprawcą jest Duch Święty, powołanie się na dzieło poprzednich papieży, od św. Jana XXIII do Franciszka, nacisk na relacje braterstwa, na synodalność – to główne akcenty ekumenicznego programu Leona XIV. Pisze o tym w komentarzu dla KAI ks. dr. hab. Sławomir Pawłowski SAC, kierownik Sekcji Ekumenizmu na KUL i sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, do wczorajszego przemówienia nowego papieża do przedstawicieli niekatolickich Kościołów i wspólnot kościelnych, a także religii niechrześcijańskich, którzy wzięli udział w inauguracji jego pontyfikatu.
W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego na stadionie Legii Warszawa odbędzie się spotkanie pod hasłem "Świat rani, Bóg leczy".
Papież Leon XIV podczas spotkania z Ekumenicznym Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem wyraził pragnienie udania się do Turcji jeszcze w tym roku, aby wspólnie z Patriarchą upamiętnić 1700. rocznicę zwołania pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei. W poniedziałek Papież przyjął Patriarchę na audiencji.
Papież Leon XIV w swym zawołaniu papieskim zawarł słowa: „In Illo uno unum” – [staliśmy się] jednym w nim, który jest jeden. Prawdę tę św. Augustyn wyraził w „Komentarzu do Psalmu” (Enarrationes in Psalmos) 127, 3.
Trenował u mnie dwa lata. Rozpoznałem go, kiedy stanął na balkonie bazyliki Świętego Piotra po konklawe - powiedział dziennikowi "Il Messaggero" Valerio Masella z siłowni koło Watykanu. Przychodził tam ówczesny prefekt Dykasterii ds. Biskupów.