O pokojowe i kompleksowe rozwiązanie kryzysu w Darfurze a także czynne zaangażowanie w to dzieło wspólnoty międzynarodowej zaapelowali przedstawiciele episkopatów wschodniej części Czarnego Lądu.
Władzę powinno się sprawować w kategoriach służby - przypomniał nigeryjskim politykom kard. Francis Arinze.
Migracja jest okazją do dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Podkreślił to kard. Renato Raffaele Martino na dorocznym spotkaniu krajowych dyrektorów duszpasterstwa migrantów przy episkopatach Europy.
4 września wieczorem Ojciec Święty wysłuchał w Castel Gandolfo koncertu przygotowanego na jego cześć przez Bawarską Filharmonię - Bamberger Symphoniker.
4 godziny trwało w Jerozolimie spotkanie watykańsko-izraelskiej komisji roboczej. Jak podano w wydanym na zakończenie komunikacie, rozmowy odbyły się 3 września w serdecznej atmosferze i posunęły negocjacje do przodu.
Przeciwko wznoszeniu muru podziału między Izraelem i Palestyną zaprotestowała salezjańska wspólnota w Ziemi Świętej. W specjalnym oświadczeniu wskazano zarazem, że jednostronna decyzja władz izraelskich łamie wszelkie międzynarodowe decyzje w tej sprawie.
Patriarcha Konstantynopola optymistycznie ocenił niedawny wybór Abdullaha Güla na prezydenta Turcji. Okazał też zadowolenie z wcześniejszego zwycięstwa wyborczego islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.
4 września Kościół katolicki wspomina błogosławioną siostrę nazaretankę Stellę (Adela Mardosewicz) i jej 10 towarzyszek z klasztoru w Nowogródku. 1 sierpnia 1943 r. rozstrzelali je Niemcy w lesie oddalonym o kilka kilometrów od ich macierzystego domu. Błogosławionymi ogłosił je 5 marca 2000 r w Watykanie Jan Paweł II.
Sibiu (Sybin) w Rumunii będzie w dniach 4-9 września miejscem końcowego etapu III Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego. Ma to być największe wydarzenie kościelne 2007 r. w Europie. Ok. 2500 delegatów różnych wyznań chrześcijańskich będzie dyskutowało o najważniejszych aktualnych sprawach naszego kontynentu. Zastanowią się oni, co mogą uczynić Kościoły dla rozwiązania tych problemów.
Szwedzki artysta Lars Vilk, który narysował głowę Mahometa nasadzoną na ciało psa (rysunek opublikowała jedna z lokalnych gazet), ujawnił, że otrzymuje pogróżki.