W Belgii w 2023 r. doszło do 3 423 eutanazji. Oznacza to, że po 20 latach od wprowadzenia takiej możliwości każdego dnia prawie 9 osób jest uśmiercanych w związku z chorobą czy cierpieniem. W parlamencie trwają prace nad nowelizacją ustawy, a projekt poprawek wzbudza poważne kontrowersje.
Minęło zaledwie kilka dni, odkąd we Francji oficjalnie wpisano zabijanie nienarodzonych dzieci do konstytucji, a prezydent Macron zapowiada już kolejne kroki, które mają ugruntować w tym kraju kulturę śmierci. Tym razem chodzi o legalizację „wspomaganego umierania”. Jest to prawo, które ukierunkuje cały system służby zdrowia na śmierć jako rozwiązanie – ostrzega przewodniczący Episkopatu Francji.
Założyły tradycyjny strój Haji Firouz - postaci w czerwonych szatach, która śpiewa i tańczy w okresie poprzedzającym Nowy Rok. Władze Teheranu aresztowały je.
Ponad 35 tys. osób wzięło udział w niedzielne popołudnie w marszu przeciwko aborcji w Madrycie. Wydarzenie zorganizowało ponad 500 ruchów i stowarzyszeń pro-life, a także organizacji katolickich zrzeszonych w Platformie Tak dla Życia (PSV).
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił w niedzielę sugestie papieża dotyczące rozpoczęcia rozmów pokojowych z Rosją, odnosząc się do jego kontrowersyjnej wypowiedzi jako "wirtualnej mediacji". Kościół to ludzie wspierający nas modlitwą - powiedział w niedzielnym oświadczeniu.
Konserwatywna partia Chega, kierowana przez Andre Venturę, zdobyła blisko 19 proc. głosów w niedzielnych wyborach, przerywając trwający od blisko 40 lat monopol na władzę w Portugalii, rządzononej przez socjalistów (PS) lub socjaldemokratów (PSD) we wszystkich dystryktach tego kraju.
"Oppenheimer" Christophera Nolana otrzymał w nocy z niedzieli na poniedziałek siedem Oscarów, m.in. za najlepszy film i reżyserię. Dwie nagrody przypadły brytyjsko-polsko-amerykańskiej koprodukcji "Strefa interesów" Jonathana Glazera. Poruszającym momentem gali było przyznanie statuetki za dokument "20 dniom w Mariupolu" Mstyslava Chernova.