Założyły tradycyjny strój Haji Firouz - postaci w czerwonych szatach, która śpiewa i tańczy w okresie poprzedzającym Nowy Rok. Władze Teheranu aresztowały je.
Dwie młode kobiety umieściły w mediach społecznościowych filmik ze swoim tańcem z okazji Dnia Kobiet oraz irańskiego nowego roku, który rozpocznie się 20 marca. Władze zarzucają im „zachowanie sprzeczne z normami społecznymi”.
W ostatnich miesiącach filmy z tańczącymi na świeżym powietrzu lub w miejscach publicznych czy w metrze kobietami irańskimi pojawiają się często w sieci. Organizuje je ruch protestacyjny „Kobieta, życie, wolność”, który powstał pod koniec 2022 r., po śmierci Mahsy Amini, zmarłej w komisariacie policji po zatrzymaniu za niewłaściwe zakładanie hidżabu.
Irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprotestowało też przeciw opublikowanemu wczoraj raportowi niezależnej międzynarodowej misji śledczej ONZ w sprawie tłumienia protestów wywołanych śmiercią Mahsy. Resort irański uznał te oskarżenia za „bezpodstawne i opierające się na nieprawidłowych i zniekształcających informacjach” i zaznaczył, że „nie mają one żadnej wiarygodności prawnej”.
„Misja ONZ stwierdziła w swoim pierwszym raporcie, że brutalne stłumienie pokojowych protestów i powszechna »instytucjonalna dyskryminacja« kobiet i dziewcząt w Iranie doprowadziły do poważnych naruszeń praw człowieka przez Teheran, z których wiele stanowi »zbrodnie przeciwko ludzkości«” – pisze zagraniczna redakcja „Avvenire”, największego włoskiego dziennika katolickiego.
Zdjęcie tańczących dziewcząt obiegło światowe media:
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.