Prezydent Francji Nicolas Sarkozy odniósł się we wtorek negatywnie do forsowanej przez prezydenta USA Baracka Obamę idei całkowitego rozbrojenia nuklearnego, argumentując, że broń jądrowa jest niezbędna dla zagwarantowania bezpieczeństwa narodowego Francji.
Po katastrofie polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem niektórzy niemieccy politycy proponują wprowadzenie w Niemczech regulacji dotyczących wspólnych podróży lotniczych czołowych osób w państwie.
Patriarchowie Kościołów prawosławnych, rosyjskiego i aleksandryjskiego, Cyryl i Fiodor wyrazili wspólnie ból z powodu tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Publikujemy tekst depeszy kondolencyjnych.
Uczestniczący w szczycie nuklearnym w Waszyngtonie premier Pakistanu Yousaf Raza Gillani zapewnił, że jego kraj jest odpowiedzialną potęgą atomową. Zapewniał, że nie ma zagrożenia, aby pakistańskie ładunki atomowe mogli przejąć terroryści.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Stampa" wyraził opinię, że "druga tragedia katyńska" otwiera dialog polsko-rosyjski. Mówił też o potrzebie politycznego pojednania w Polsce.
Po katastrofie w Smoleńsku prasa w USA przypomina we wtorek przemilczanie zbrodni katyńskiej. Anne Applebaum w "Washington Post" wskazuje, że tym razem katastrofa nie będzie białą plamą. Polacy znów zapłacili straszną cenę za poszukiwanie prawdy - pisze "WSJ".
W środę w południe w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary sobotniej katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
"Wieje wiatr polsko-rosyjskiego pojednania" - ocenia wtorkowa włoska prasa z Warszawy, opisując przygotowania do uroczystości pogrzebowych ofiar tragedii pod Smoleńskiem. Dzienniki zwracają uwagę na żałobę, która ogarnęła cały kraj.
Brazylijski ranczer, oskarżony o zlecenie zabicia amerykańskiej misjonarki i obrończyni biednych rolników w Amazonii, został w poniedziałek wieczorem skazany w powtórnym procesie na 30 lat więzienia.
"Nieszczęście nas zbliżyło" - wybija we wtorek dziennik "Wriemia Nowostiej" w korespondencji z Warszawy, opowiadającej o żałobie, w jakiej pogrążyła się Polska po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.