Około 30 tys. osób wyszło w poniedziałek na ulice Kopenhagi, by uczcić pamięć ofiar sobotnich zamachów - poinformowała policja. Tłum śpiewał "Imagine" Johna Lennona; kilka tys. osób złożyło kwiaty przed synagogą, przed którą postrzelona została jedna z ofiar.
Departament Stanu USA wyraził w poniedziałek "poważne zaniepokojenie" utrzymującymi się walkami w mieście Debalcewe i w jego okolicach na wschodniej Ukrainie, mimo zawarcia porozumienia rozejmowego.
Mający swoje bazy w Nigerii ekstremiści islamscy z Boko Haram zagrozili w poniedziałek dokonywaniem samobójczych ataków w państwach, które zapowiedziały wysłanie swoich żołnierzy do walki z tym ugrupowaniem. Szczególnie ostro skrytykowali Niger.
Brytyjska Rada ds. Sądownictwa Cywilnego przedłożyła projekt reformy systemu sądowniczego w sprawach pozakarnych. Jej centralnym elementem ma być rozstrzyganie niektórych spraw w internecie, na wzór serwisu eBay.
Prezydent Francji Francois Hollande zapewnił w poniedziałek, że dla Żydów jest "miejsce w Europie, a zwłaszcza we Francji". To odpowiedź na niedzielny apel izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu do Żydów o masowe powroty z Europy ze względów bezpieczeństwa.
Debalcewe, gdzie w okrążeniu znalazło się do 8 tys. ukraińskich żołnierzy, może powtórzyć los lotniska w Doniecku, walki o które przekreśliły poprzedni rozejm w Donbasie zawarty w Mińsku we wrześniu 2014 roku - ostrzega w poniedziałek dziennik "Kommiersant".
Liderka najpopularniejszej obecnie we Francji partii o swojej wizji przyszłości kraju opowiedziała tygodnikowi "Do Rzeczy".
Ukraińskie siły rządowe oskarżają separatystów o łamanie warunków rozejmu informując, że od niedzieli, gdy zaczął on obowiązywać, ich pozycje zostały ostrzelane aż 112 razy. Takie same zarzuty wysuwają rebelianci w Donbasie, gdzie wciąż dochodzi do walk.
Duńska policja poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu dwóch mężczyzn podejrzanych o udzielanie pomocy sprawcy sobotnich zamachów w Kopenhadze, zastrzelonemu potem przez funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Mężczyźni są obecnie przesłuchiwani.
To odpowiedź na dokonaną przez islamistów egzekucję 21 chrześcijańskich obywateli Egiptu. Celem ataków są bazy szkoleniowe Państwa Islamskiego.