W Indiach zgłoszono gwałtowny wzrost rzadkich i potencjalnie śmiertelnych zakażeń "czarnym grzybem" u pacjentów z Covid-19 - poinformowały władze tego kraju. W sumie dotąd zdiagnozowano 8848 przypadków mukormykozy, przy której śmiertelność wynosi ok. 50 proc.
Trzynaście osób zginęło w katastrofie kolejki górskiej we włoskich Alpach w niedzielę. W wyniku zerwania liny runęła kolejka łącząca miejscowość turystyczną Stresa ze szczytem Mottarone.
Tysiące ucieka obecnie ze swoich domów po wybuchu wulkanu Nyiragongo w RD Konga. Do erupcji doszło w nocy 10 km od zamieszkałej przez ok 1 mln mieszkańców Gomy. Strumień lawy dotarł na tamtejsze lotnisko.
Robert Lewandowski strzelił 41. gola w sezonie Bundesligi. Pobił legendarny rekord. I zdobył szósty raz koronę króla strzelców.
Po burzliwej debacie Senat Teksasu większością głosów 18 do 13 odrzucił projekt ustawy pod nazwą „Bill 1311”, dopuszczającej finansowanie operacji zmiany płci, terapii hormonalnej i lekarstw opóźniających (blokujących) okres dojrzewania u osób poniżej 18 lat.
Chińskie władze eksperymentują z własną, scentralizowaną walutą cyfrową, która może wstrząsnąć światowym systemem finansowym, osłabić dominację dolara i ograniczyć wpływ amerykańskich sankcji. Chińscy urzędnicy mówią o "suwerenności walutowej", ale pojawiają się też opinie, że jest to "największe zagrożenie dla Zachodu" od dziesięcioleci.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził w czwartek przekonanie, że osiągnięcie zawieszenia broni w konflikcie palestyńsko izraelskim należy wykorzystać do próby ożywienia bliskowschodniego procesu pokojowego. Wezwał obie strony do przestrzegania uzyskanego porozumienia.
Departament Stanu powiadomił w raporcie dla Kongresu, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. Motywował to względami bezpieczeństwa narodowego. Decyzja wzbudziła krytykę amerykańskich ustawodawców.
O godz. 2.00 w nocy z czwartku na piątek (1.00 czasu polskiego) weszło w życie wynegocjowane i ogłoszone w czwartek zawieszenie broni między Izraelem i Hamasem.
Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wezwali w czwartek do wprowadzenia przerwy humanitarnej w bombardowaniu Strefy Gazy przez Izrael, która umożliwiłaby dotarcie tam z pomocą. Oznajmili, że system opieki zdrowotnej w palestyńskiej enklawie "boryka się z krytycznymi niedoborami".