Metropolita krakowski przewodniczył dziś wieczorem w katedrze wawelskiej Liturgii Męki Pańskiej. Rozważał znaczenie męki Chrystusowej.
W ścisłym reżimie sanitarnym sprawowano w Watykanie liturgię Męki Pańskiej z udziałem Ojca Świętego.
Zakażenie koronawirusem wykryto u ponad 23 tys. lekarzy i 59 tys. pielęgniarek. W wyniku choroby życie straciło 138 lekarzy i 131 pielęgniarek - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w piątek o pozostanie w święta w domu, w gronie najbliższej rodziny, a także o zgłaszanie się na szczepienia przeciw Covid-19. "Nawet po najczarniejszej nocy w końcu przychodzi dzień i również po pandemii wróci normalność" - powiedział szef rządu .
Obchody Liturgii Męki Pańskiej we franciszkańskim sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo w Ugandzie. Galeria zdjęć.
Przedłużające się obostrzenia pandemiczne, które jeszcze bardziej pogorszyły sytuację ekonomiczną sprawiają, że życie w Strefie Gazy jest bardzo trudne. „Ludziom jest coraz ciężej patrzeć z nadzieją w przyszłość” – mówi o. Gabriel Romanelli, proboszcz jedynej katolickiej parafii w tym regionie.
Wielki Piątek to w naszej kulturze zwyczajowo dzień postu i pokuty. „Jednak dla większości mieszkańców Madagaskaru podejmowane przez nas tego dnia wyrzeczenia byłyby ucztą i wielkim świętem” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim Andrzej Kalinowski, szef Katolickiego Stowarzyszenia Betel, które na tej wyspie buduje dom dla osób niepełnosprawnych i chorych.
400-metrowy kontenerowiec Ever Given, który zablokował Kanał Sueski przez prawie tydzień, utknął na mieliźnie z powodu złego manewru kapitana - powiedzieli w piątek włoskiej agencji Nova przedstawiciele Zarządu Kanału.
Triduum Paschalne iraccy chrześcijanie przeżywają w kontekście niedawnej wizyty Papieża Franciszka w ich kraju.
Charakterystycznym obrzędem przypisanym do liturgii Wielkiego Piątku w Jerozolimie jest tzw. „procesja żałobna”, która odprawiana jest wewnątrz Bazyliki Zmartwychwstania w Wielki Piątek. Jest to „pobożna praktyka”, do której bardzo przywiązani są jerozolimscy chrześcijanie, a także bracia z Kustodii. „Liturgia jest wypełniona Słowem Bożym, które, jest zarówno Słowem «słyszanym, jak i widzialnym»”.