10 kwietnia 2010 r. prezydent Lech Kaczyński na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu miał powiedzieć, że zbrodnia katyńska „zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią – nawet w czasach najtrudniejszych – wybrać wolność i obronić prawdę”.
Organizacje międzynarodowe twierdzą, że w Polsce ograniczana jest wolność mediów. Zdarzają się takie próby, ale to pojedyncze przypadki. Prawdziwym problemem jest wykorzystywanie przez media posiadanej wolności do manipulacji, szczucia czy podawania nieprawdziwych informacji.
Jeńcy z Kozielska, Starobielska oraz Ostaszkowa zginęli jako część polskiej elity, gotowej włączyć się do walki o niepodległe państwo polskie. Gdyby przeżyli, sowietyzacja Polski po wojnie byłaby trudniejsza. Dlatego decyzja o ich zagładzie określiła nie tylko los ich oraz ich rodzin, ale i następnych pokoleń Polaków.
Wymordowanie na rozkaz Stalina i ścisłego kierownictwa sowieckiej partii komunistycznej wiosną 1940 r. ponad 22 tys. polskich jeńców wojennych oraz cywili było bezprecedensowym w dziejach świata ludobójstwem, którego skutki trwają do dzisiaj.
Państwo Środka pożycza ogromne kwoty krajom pogrążonym w kłopotach. Tylko czy kredyt z Chin jest rozwiązaniem?
Choć od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w postawie Rosji i Białorusi nie zmieniło się nic, świat sportu mięknie i coraz szerzej otwiera drzwi, by dopuścić sportowców z tych państw do rywalizacji. Również w igrzyskach w Paryżu.
O etyce dziennikarskiej, „decydującym momencie” i kulisach pracy fotografa Prezydenta Rzeczypospolitej opowiada Jakub Szymczuk.
Unia Europejska forsuje rozporządzenie dotyczące emisji metanu. Dotyczy ono wyłącznie polskich kopalni węgla. Jeśli wejdzie w życie, zakłady wydobywcze trzeba będzie zamknąć.
O wpływie Zielonego Ładu na rolnictwo w Polsce mówią dr Wioletta Wrzaszcz i dr Konrad Prandecki.
Sztuczna inteligencja powinna otrzymać nagrodę Grand Press. Bynajmniej nie za to, że wyparła dziennikarstwo, jak sugerują niektórzy. Przeciwnie – udowodniła, że dziennikarstwo jakościowe jest nie do zastąpienia.