Pierwszym chrześcijanom nikt nie musiał nakazywać udziału w niedzielnej Eucharystii czy zachowania postu w piątek. To była dla nich oczywistość, bo oni doskonale rozumieli, czym jest śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.
Dziennikarze „Gościa” odwiedzili dziewięć krajów Ameryki Południowej, kontynentu skąd pochodzi papież Franciszek i gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Przez najbliższe 9 tygodni przybliżać będą różne oblicza latynoskiego Kościoła.
Dzielnica Flores leży daleko od centrum Buenos Aires. Spacerując jej ulicami, co chwila natrafia się na miejsca ważne dla Jorge Mario Bergoglia, który mieszkał tam przez pierwsze 21 lat swego życia.
6 lipca Stadion Narodowy w Warszawie zamieni się w wielką świątynię, gdzie kilkudziesięciotysięczny tłum będzie prosił o cud – pisze „Gość Niedzielny”. Do tej pory udział zadeklarowało już 40 tysięcy osób. Organizator – Kuria Warszawsko-Praska - liczy na więcej, ponieważ stadion może pomieścić 60 tys.
Kto był ojcem Abla? Które przykazanie zabrania zabijać? Jak nazywamy trzy dni poprzedzające Wielkanoc? – z odpowiedziami na te pytania mieli trudność uczestnicy polskich teleturniejów.
Benedykt XVI zaplanował w kalendarzu Roku Wiary godzinę adoracji na całym świecie o tej samej porze. Papież Franciszek potwierdza te plany i zaprasza do tego, by 2 czerwca o godz. 17.00 rzymskiego czasu zjednoczyć się na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem.
Czwartkowe wieczory Bożego Ciała w wielu miejscach w Polsce zaczynają przekształcać się w koncerty uwielbienia. To nowa tradycja. Pionierem jest rzeszowski zespół Jednego Serca, Jednego Ducha.
Jak to się stało, że w wielu krajach europejskich to partie nazywające siebie chrześcijańskimi głosują za aborcją, eutanazją czy związkami partnerskimi?
Jeśli z góry przyjmujemy, że bierzmowanie jest celem samym w sobie, to koniec. Finał. Klapa. Nie dziwmy się, jeśli usłyszymy: „Przyjęliśmy bierzmowanie, mamy kwit. O co wam jeszcze chodzi?”
Akcja wykorzystuje legalną drogę prawną obowiązującą w krajach UE. Powołuje się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie Brüstle kontra Greenpeace z 2011 r.