Kto był ojcem Abla? Które przykazanie zabrania zabijać? Jak nazywamy trzy dni poprzedzające Wielkanoc? – z odpowiedziami na te pytania mieli trudność uczestnicy polskich teleturniejów.
Zaskakujące, jeśli wziąć pod uwagę chrześcijańskie korzenie naszej cywilizacji oraz liczbę ochrzczonych w naszym kraju. Najnowszy „Gość Niedzielny” proponuje świetne lekarstwo na takie niedobory wiedzy. Seria 3-minutowych filmików na płycie DVD wyjaśniających katechizm to udane połączenie popkultury z przekazem formacyjnym. Można powiedzieć, że to katechizm pokolenia YouTube – atrakcyjny w formie, prosto i błyskotliwie przekazuje poważne treści.
Poza tym w numerze:
Wielka reakcja francuska [Jacek Dziedzina]
Nikt nie spod ziewał się, że Francuzi mogą masowo wyjść na ulice w obronie czegokolwiek innego niż prawa pracownicze i swobody obywatelskie. Okazało się, że w obronie rodziny, dzieci i zdrowego rozsądku mobilizacja jest wzorowa. Ustawa zmieniająca definicję małżeństwa na „związek osób odmiennej lub tej samej płci” oraz dająca małżeństwom każdej z tych opcji prawa do adopcji dzieci została już uchwalona i podpisana przez prezydenta, a pierwszy gejowski ślub przy wielkiej medialnej pompie odbył się w Montpellier. Francuscy socjaliści nie docenili siły, jaka ciągle tkwi w dużej części Francuzów, zdolnej bronić tradycyjnych wartości. Pytanie, czy Francuzom starczy determinacji, by walczyć o zwycięstwo zdrowego rozsądku do końca.
Czeski punkt widzenia [rozmowa z kard. Dominikiem Duką]
O pontyfikacie Franciszka i problemach Kościoła w Czechach z metropolitą Pragi kard. Dominikiem Duką OP rozmawia Andrzej Grajewski. - Nowa generacja nie wie już, czym był system komunistyczny. To powoduje, że nie zawsze potrafi prawidłowo ocenić zagrożenia, jakie współcześnie niesie ze sobą recydywa komunizmu – zauważa kardynał. Przyznał, że wynik konklawe był dla niego zaskoczeniem, jednak dostrzega możliwości, jakie pontyfikat papieża Franciszka otwiera przed Kościołem. Przede wszystkim purpurat wyraża nadzieję na decentralizację uprawnień Kurii Rzymskiej oraz kontynuowanie zmian w sprawowaniu urzędu papieskiego zapoczątkowanych przez Jana Pawła II.
Matka Zofia [ks. Tomasz Jaklewicz]
Młoda , bezdzietna , zamożna wdowa mogła bez problemu dobrze się urządzić. Zad bała o innych. Za łożyła pierwszą w Polsce szkołę dla dziewcząt. Jej beatyfikacja przypomina o znaczeniu wychowania. Bł. Zofia Czeska szła w jakimś sensie pod prąd trendów swojej epoki. W tamtych czasach wykształcenie było przywilejem mężczyzn. Wychowaniem dziewcząt zajmowały się ich matki. Mówi się o niej także jako o założycielce sióstr prezentek, które nie miało ścisłej klauzury, choć wówczas że idea apostolskiej czy charytatywnej działalności żeńskich klasztorów napotykała niezrozumiały z dzisiejszej perspektywy opór władz kościelnych. Niewątpliwie bł. Zofia przysłużyła się w swojej epoce do tego, by kobiety zajęły należne im miejsce w społeczeństwie i Kościele. Bez manifestów, ale pokorną, cierpliwą pracą służyła kobietom.
Granice muszą być jasne [rozmowa z Marcinem Kręglem]
Dzisiaj wychowanie to nie jest prosta sprawa. Kiedyś nie było ani psychologów, ani poradni wychowania, bo były wielopokoleniowe rodziny. Jak rodzice nie mieli czasu, dziecko odrabiało zadania z babcią, dziadkiem. Przy okazji słuchało opowieści. Dziś takie sytuacje są rzadkością. Przy pędzącym świecie dobrze jest sięgnąć po podręcznik, po radę specjalisty, który z boku inaczej spojrzy na naszą sytuację. I to nie jest ani wstyd, ani nie ujmuje to naszej miłości. Nam jest żal dzieci, że mają wiele na głowie. Odpuszczamy, luzujemy. Ale bez pokazywania jasnych granic, wyznaczania tego, co dobre, a co złe, fundujemy im trudny start w dorosłość.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.