Kraków: Wspólna modlitwa katolików i żydów

Przedstawiciele Żydowskiej Gminy Wyznaniowej modlili się 14 stycznia wraz z katolikami w bazylice ojców franciszkanów w Krakowie podczas nabożeństwa Słowa Bożego, któremu przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Uroczystości odbyły się w ramach obchodów XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

W świątyni franciszkańskiej zgromadzili się katolicy i przedstawiciele Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie z jej przewodniczącym Tadeuszem Jakubowiczem. Obecny był także naczelny rabin Krakowa Boaz Pasz, który odczytał po hebrajsku fragment Biblii i wygłosił krótki komentarz, w którym nawiązał do postaci Abrahama. Podkreślił, że tym, czego wspólnie mogą uczyć się od niego żydzi i chrześcijanie, jest wiara, która „musi być tak wielka i mocna, aby udzielała się innym i oświecała ich życie swoim wiecznym, nieskończonym światłem”. Następnie odśpiewano po hebrajsku psalm, który później zabrzmiał jeszcze raz w języku polskim.

Podczas nabożeństwa kard. St. Dziwisz przypomniał serdeczne przyjęcie, z jakim spotkali się w ubiegłym roku katolicy, którzy zgromadzili się w Synagodze Tempel na wspólnej modlitwie z żydami. Od tego czasu krakowskie obchody Dnia Judaizmu odbywają się na przemian w synagodze i w świątyni katolickiej.

Metropolita krakowski podkreślił, że dla wszystkich katolików „światłem na drodze do uświadomienia sobie więzi z narodem żydowskim” było nauczanie Soboru Watykańskiego II, podjęte przez Jana Pawła II i potwierdzone „bardzo głęboko osobistym świadectwem”. Dodał, że kontynuuje je Benedykt XVI. „Chcemy w tym nabożeństwie prosić Boga, by pomagał nam być wiernymi w podążaniu wskazaną przez nich drogą” - zapewnił kardynał. Zaapelował, by „wspólnie budować i służyć wspólnemu dobru na polskiej i na krakowskiej ziemi”.

Zdaniem hierarchy Dzień Judaizmu został ustanowiony po to, by o tym przekonywać i „utrwalać to, co dobre we wzajemnych stosunkach a wykorzeniać to, co jest złe”. Metropolita krakowski przywołał wiele inicjatyw, świadczących o tym, że dialog między katolikami a żydami rozwija się. Do najważniejszych zaliczył ochronę dziedzictwa przeszłości, pamięć o pomordowanych w czasie wojny oraz wychowanie młodego pokolenia w szacunku i otwartości wobec innych.

Według niego szczególnym dowodem wspólnoty między żydami a katolikami w Krakowie jest Marsz Pamięci, który co roku przechodzi z Placu Bohaterów Getta na teren byłego obozu hitlerowskiego w Płaszowie. Kard. Dziwisz zaapelował o liczny udział w marszu i zachęcił katolików, by przy tej okazji modlili się za tych, którzy zginęli podczas likwidacji krakowskiego getta.

Wyraził także swoją radość z istnienia w Krakowie Klubu „Przymierze”, który zrzesza osoby pragnące pracować na rzecz wzajemnego zrozumienia Polaków i Żydów. Klub pozyskał do współpracy władze Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego i ustanowił Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała. „Bóg zapłać wszystkim, którzy trudzą się na co dzień, by wzajemne stosunki chrześcijan i żydów na krakowskiej ziemi, ukształtowanej przez ich wielowiekowe współżycie, mogły stać się teraz i w przyszłości chlubą dla nas wszystkich” – zakończył arcybiskup Krakowa.

Po nabożeństwie Słowa Bożego Boaz Pasz wygłosił wykład pt. „Wyjdź! - droga wiary”.

XIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest w tym roku pod hasłem „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę (Rdz 12,1)”. W Krakowie uroczystości zostały zorganizowane przez Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej, Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Żydowską Gminę Wyznaniową w Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
noc
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
9°C Środa
wieczór
wiecej »