"Błogosławiona bądź wyobraźnio"

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau opublikowało zbiór wierszy byłej więźniarki niemieckiego obozu, Batszewy Dagan "Błogosławiona bądź wyobraźnio - przeklęta bądź. Wspomnienia ''Stamtąd'' urodzonej w Łodzi".

Autorka we wstępie do tomiku napisała, że przeżycia z Auschwitz trudno opisać prozą. Chciała przekazać swoje doświadczenia czytelnikowi i czuła, że w poezji łatwiej je będzie wyrazić. Wiersze powstawały po holokauście, w momentach, gdy autorkę nachodziły koszmarne wspomnienia.

Agnieszka Juskowiak-Sawicka z oświęcimskiego muzeum podkreśliła, że poezja Batszewy Dagan stanowi bardzo realistyczny i intymny zapis przeżyć w obozie, jakich doświadczyła kilkunastoletnia dziewczyna. "To nie tylko opis przerażenia obozową rzeczywistością, wszechobecną przemocą, jak w wierszu +Pierwszy policzek+, ale również bardzo osobisty podjęty temat kobiecej fizjologii tak rzadko obecny w poezji lagrowej" - powiedziała.

Wśród wierszy można znaleźć następujące tytuły: "Osiem na jednej pryczy", "Między setkami nagich kobiet", "Życie z robactwem", "Zupa do mycia włosów" czy "Gotowanie w latrynie".

Wiersze mówią również o potrzebie ciągłej ucieczki od obozowej rzeczywistości w świat wyobraźni, jak w utworze "Błogosławiona bądź wyobraźnio - przeklęta bądź!", a także o konkretnych wydarzeniach "Ostatnia noc w komando +Kanada+ w Auschwitz, 18 stycznia 1945 roku", który opisuje ostatnią noc Batszewy w obozie Auschwitz.

Poza wierszami autorstwa Batszewy Dagan tomik zawiera kilka utworów powstałych na terenie Auschwitz II - Birkenau, a przechowanych w pamięci przez autorkę. To między innymi wiersz "Mądrość pchły" autorstwa Zosi Szpigielman, która po selekcji w 1943 roku została wysłana do komory gazowej i tam zginęła. To także wiersze, których autorstwo mimo wielu starań, pozostaje anonimowe jak wiesz "Tajemnica publiczna" czy "Alfabet Oświęcimski".

Batszewa Dagan urodziła się 8 września 1925 roku. w Łodzi jako Izabella Rubinstein. Po wkroczeniu Niemców uciekła z rodziną do Radomia. Tam trafiła do getta, gdzie związała się z tajną organizacją młodzieżową Haszomer Hacair. W 1942 roku uciekła z getta radomskiego i dzięki fałszywym dokumentom przedostała się na teren Niemiec. Po kilku miesiącach została aresztowana i wysłana do Auschwitz. Z początkiem 1945 roku trafiła do Ravensbrueck, a później do Malchow, gdzie została wyzwolona przez armię brytyjską. Po wojnie wyjechała do Palestyny.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie około 8 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych, w tym publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki w około 20 językach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
wiecej »