85 lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Uroczystości z okazji 85. rocznicy utworzenia Grobu Nieznanego Żołnierza, połączone z przysięgą żołnierzy służby przygotowawczej odbyły sie 3 bm. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Tomasz Gzell /PAP

85 lat Grobu Nieznanego Żołnierza

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 03.11.2010 13:55

Przedstawiciele władz, żołnierze i weterani wzięli w środę udział w obchodach 85. rocznicy utworzenia Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 2 listopada 1925 roku złożono tu zwłoki bezimiennego żołnierza, który poległ na froncie pierwszej wojny światowej.

"W ten sposób uczczono bohaterstwo i poświęcenie tysięcy polskich żołnierzy, którzy zginęli na frontach nie tylko pierwszej wojny światowej, ale we wszystkich wojnach, starciach i potyczkach naszej historii" - powiedział wiceminister obrony Marcin Idzik.

Dodał, że dziś Grób Nieznanego Żołnierza "symbolizuje także poświęcenie i ofiarność naszych żołnierzy, którzy uczestniczą w misjach pokojowych na całym świecie, w dziele umacniania i przywracania pokoju".

Wiceszef MON dziękował żołnierzom garnizonu warszawskiego za opiekę nad Grobem i jego otoczeniem oraz za oprawę artystyczną, jaką batalion reprezentacyjny z tego garnizonu zapewnia uroczystościom wojskowym w kraju i za granicą.

"To miejsce żarliwej pamięci o ludziach i wydarzeniach, które kształtowały przeszłość i współczesny byt narodu" - napisał prezydent Bronisław Komorowski z liście odczytanym na Placu Piłsudskiego.

Prezydent nazwał Grób Nieznanego Żołnierza "trwałym symbolem całej epopei zbrojnej, walki o wolność i niepodległość".

"Przez 85 lat jego istnienia, oddając hołd nieznanemu obrońcy ojczyzny, czcimy wszystkich poległych, pomordowanych i zaginionych; znanych i bezimiennych polskich żołnierzy. Tu oddają im honory zwykli ludzie i mężowie stanu" - czytał przedstawiciel prezydenta słowa Komorowskiego.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prof. Andrzej Krzysztof Kunert zwrócił uwagę, że choć "może nieco brakuje powszechniejszej wiedzy, jak powstał Grób, bardzo wielu ludzi kojarzy to miejsce; ujmujące, że często nawet młodzi ludzie się tu zatrzymują".

Kunert zaznaczył, że o wadze i znaczeniu Grobu dla tradycji i tożsamości narodowej świadczyły nie tylko "inicjatywy i działania gospodarza terenu, ale i waga, jaką przywiązywali do tego miejsca agresorzy i okupanci, którzy intensywnie starali się, by straciło swój charakter".

Kunert przypomniał, że Grób w obecnym kształcie istnieje od 1945 roku. Nawiązując do dyskusji o odbudowie zburzonej w czasie wojny pierzei placu, Kunert wyraził zdanie, że "odtwarzanie stanu oryginalnego z lat 1920-39 mogłoby zostać niezrozumiane przez trzy pokolenia Polaków, którzy zżyli się z takim, a nie innym wyglądem Grobu".

Obchody rocznicy Grobu Nieznanego Żołnierza zakończyły się złożeniem wieńca i defiladą pododdziałów reprezentacyjnych.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona