Posłowie bronią swego

Sejmowa komisja finansów publicznych nie zgodziła się na ograniczenie o połowę subwencji budżetowych dla partii politycznych. Akceptacji komisji nie uzyskała przewidująca cięcia senacka poprawka. Ostateczną decyzję w sprawie poprawki podejmie Sejm w głosowaniu.

W czwartek komisja finansów opiniowała przyjęte przez Senat w środę poprawki do noweli ustawy o partiach politycznych.

Pierwsza ogranicza subwencje dla partii o 50 proc. Cięcia miałyby dotyczyć wszystkich partii mających prawo do korzystania z takich subwencji - także tych, które nie znalazły się w parlamencie, a osiągnęły co najmniej 3 procent poparcia w wyborach. Druga poprawka zakłada, że cięcia zaczęłyby obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

Sławomir Kopyciński (SLD) pytał, czy rozważany był pomysł bardziej proporcjonalnego ograniczenia dotacji dla partii. "Dużo lepszym rozwiązaniem byłaby sytuacja, w której największe partie polityczne tracą najwięcej, a mniejsze mniej" - powiedział poseł. Jego zdaniem takie rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe.

Krystyna Skowrońska (PO) powiedziała, że ze zmienionej przez Senat tabeli (na podstawie której wylicza się dotacje na partie, w zależności od liczby otrzymanych głosów - PAP) wynika, że SLD otrzymywał będzie za każdy uzyskany głos 4,04 zł, a PO - 87 groszy. "Ustawodawca przewidział progresję związaną z otrzymywaniem głosów. (...) Od roku 2001 subwencja dla SLD jest +prawie identyczna+, jak subwencja dla PO, w tym samym okresie" - podkreśliła Skowrońska.

Za pozytywnym zaopiniowaniem poprawki obcinającej po połowę dotacje dla partii opowiedziało się 24 posłów komisji, tylu samo było przeciw, co oznacza, że poprawka nie uzyskała poparcia większości.

Komisja poparła natomiast poprawkę, która przewiduje, że nowelizacja ustawy o partiach politycznych zacznie obowiązywać 1 stycznia 2011 r. Biuro Legislacyjne Sejmu ostrzegło, że ten zapis spowoduje, iż nie będzie możliwy do zrealizowania konstytucyjny termin na podpisanie noweli przez prezydenta. Tym samym zmiana może być narażona na zarzut niezgodności z konstytucją, związany z niedochowaniem właściwego trybu ustawodawczego.

Przewodniczący komisji Paweł Arndt (PO) poinformował PAP, że głosowanie nad poprawkami w Sejmie zaplanowano na czwartek wieczorem.

Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz zapowiedział w środę, że w sprawie głosowania w Sejmie nad poprawkami Senatu ws. ograniczenia subwencji dla partii politycznych w Platformie będzie zarządzona zostanie dyscyplina, zobowiązująca Platformę do poparcia propozycji Senatu. SLD i PiS poprawek nie poprą. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
wiecej »