Protestujący w białym miasteczku: Zaostrzamy protest

Zaostrzamy protest. Pracownicy ochrony zdrowia już zaczęli wypowiadać umowy o pracę. Zachęcamy ich, by przechodzili na jeden etat, zadbali o swoje zdrowie - powiedział w piątek rzecznik białego miasteczka Gilbert Kolbe.

Liczymy na możliwość porozumienia we wtorek. W czwartek będą rozmowy ostatniej szansy - dodał.

"Chcielibyśmy zapytać ministra, dlaczego jest tak dobrze, skoro jest tak źle. Dlaczego pana zdaniem nadal tu jesteśmy? Dlaczego oddziały szpitalne, całe szpitale wypowiadają umowy, skoro pana zdaniem jest tak fantastycznie w naszej ochronie zdrowia?" - mówił na konferencji prasowej w Warszawie Kolbe.

Wyliczył placówki, w których zawieszono w ostatnim czasie działalność oddziałów z powodu braków kadrowych, a także wylistował miejscowości, gdzie są braki w obsadach karetek.

"Nie odejdziemy stąd. Zaostrzamy protest. Tak jak wcześniej powiedzieliśmy, pracownicy ochrony zdrowia już zaczęli wypowiadać umowy o pracę. Ponadto zachęcamy do tego, aby medycy i nie medycy przechodzili na jeden etat, by mogli zadbać o swoje zdrowie i spędzić czas z rodzinami" - przekazał Kolbe.

Dodał, że białe miasteczko działa już w pierwotnej formie, m.in. organizując wykłady. W weekend - jak przekazał - dla chętnych będą w nim prowadzone szczepienia przeciw COVID-19.

Pytany o kolejne, planowane na wtorek, rozmowy z MZ, Kolbe przekazał, że protestujący się do nich przygotowują.

"Liczymy, że tym razem, a przypominam, że są to przedostatnie rozmowy, będzie możliwość zawarcia porozumienia. Jeśli pan minister dalej nie będzie gotowy, to w czwartek będą rozmowy ostatniej szansy" - powiedział rzecznik białego miasteczka.

"Jeśli porozumienia nie będzie, będziemy zaostrzać protest jeszcze bardziej. Nie chcemy zabrzmieć, jakbyśmy kogoś straszyli. Kierujemy się dobrem pacjentów. Możliwości są szerokie" - stwierdził.

Dotychczas odbyły się cztery spotkania kierownictwa resortu zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie rozmawiano 21, 23, 28 i 30 września. Kolejne spotkanie planowane jest 2 października.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów komitetu protestacyjnego byłyby ogromne. Kierownictwo MZ zaznacza, że realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie i deklaruje, że chce rozmawiać o wynagrodzeniach i ścieżce ich wzrostu.

11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MZ, PAP, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
wiecej »