Czciciele św. Wojciecha po raz 29. pielgrzymowali do miejsca jego męczeńskiej śmierci w dniu uroczystości odpustowych.
Świętość nie jest strojem, kupowanym w wielkich magazynach, gdy "uszył ją Bóg" z naszego "przyzwolenia na Jego łaskę" - oto profil duchowy, który jest najlepiej "zszyty z Leopoldyną Naudet. W ten sposób prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato określił nową błogosławioną, którą wyniósł do chwały ołtarzy 29 kwietnia w bazylice św. Anastazji w Weronie. Ta włoska zakonnica, pochodząca z rodziny francusko-niemieckiej, żyła na przełomie XVIII i XIX wieku i założyła Zgromadzenie Sióstr od Świętej Rodziny.
Spotkania z prezydentem i władzami kraju, wielkim imamem sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar i z koptyjskim papieżem-patriarchą, udział w Międzynarodowej Konferencji „Religie i pokój” i Msza św. z udziałem 20 tys. osób to najważniejsze wydarzenia podczas wizyty papieża w Egipcie w dniach 28-29 kwietnia. Jej hasłem były słowa: „Papież pokoju w Egipcie pokoju”. Była to 18. podróż zagraniczna Franciszka.
O wizycie papieskiej ks. Andrzej Majewski SJ, dyrektor programowy Radia Watykańskiego.
Potężny aplauz wywołało zdanie Papieża wygłoszone w al-Azhar, że przemoc w imię Boga stanowi „negację wszelkiego wyrazu religii”.
O papieskiej pielgrzymce mówi o. Andrzej Dzida SVD, który uczestniczył w papieskiej liturgii w Kairze.
Nieco ponad dobę trwał pobyt papieża Franciszka na egipskiej ziemi.
Ks. kard. Raymond Leo Burke, patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego, poprowadził w licheńskim sanktuarium rekolekcje dla kapłanów z Polski.
Podczas spotkania w Kairze Franciszek z wielkim uznaniem mówił o pracy egipskiego duchowieństwa, nazywając je "siłą pozytywną, światłem i solą społeczeństwa; lokomotywą, która ciągnie pociąg do przodu, prosto do celu; siewcami nadziei, budowniczymi mostów, osobami wprowadzającymi dialog i zgodę". Równocześnie przestrzegł duchownych przez licznymi pokusami, m.in. nieustannym narzekaniem, plotkami i zawiścią, „faraonizmem" i indywidualizmem.
W piątek wieczorem, na zakończenie pierwszego dnia wizyty apostolskiej w Egipcie papież Franciszek spotkał się z 300-osobową grupą młodych pielgrzymów zebranych przed nuncjaturą apostolską w Kairze.