 
		Pierwszy Europejski Festiwal Schumana, poświęcony osobie i myśli sługi Bożego, jednego z ojców założycieli wspólnoty narodów Europy po II wojnie światowej, odbył się w Świątyni Opatrzności Bożej.
 
		O sytuacji Kościoła katolickiego w Europie Zachodniej i o prześladowaniach chrześcijan w różnych częściach świata w 100. rocznicę objawień w Fatimie mówili w sanktuarium Bożego Miłosierdzia m.in. prof. Ryszard Legutko i ks. prof. Waldemar Cisło.
 
		Organizatorzy szacują, że po Portugalczykach Polacy są drugą najbardziej liczną nacją uczestniczącą w obchodach stulecia objawień.
 
		- Nie wstydźcie się tego, że jesteście cennym skarbem Kościoła - takie słowa skierował papież Franciszek do chorych przybyłych do Fatimy. Ojciec Święty modlił się w ich intencji po Mszy św., podczas której kanonizował bł. Hiacyntę i bł Franciszka Marto.
 
		Na katedralny obraz Matki Bożej Świdnickiej legat papieski kard. Zenon Grocholewski włożył 13 maja korony papieskie.
 
		Pod opieką Maryi kontemplujemy prawdziwe oblicze Jezusa Zbawiciela - mówił Franciszek podczas Mszy św. z okazji setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie.
 
		Dokonał tego papież Franciszek na początku Mszy św., którą odprawia w tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w dniu setnej rocznicy pierwszego objawienia Matki Bożej z 1917 r. Stali się oni najmłodszymi świętymi Kościoła katolickiego, którzy nie są męczennikami.
 
		36 lat temu, 13 maja 1981 r., papież Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu na placu Świętego Piotra w Watykanie. Bezpośrednim sprawcą zamachu był Turek Mehmet Ali Agca, ale nie udało się definitywnie ustalić tego, kto stał za próbą zabicia papieża.
 
		Franciszek i Hiacynta Marto, których kanonizacji dokonał papież Franciszek podczas uroczystości 13 maja z okazji 100 rocznicy objawień w Fatimie, to pierwsze wyniesione na ołtarze dzieci, które nie są męczennikami.
 
		Sobota 13 maja to drugi i zarazem ostatni dzień wizyty papieża Franciszka w Fatimie.