Sobota 13 maja to drugi i zarazem ostatni dzień wizyty papieża Franciszka w Fatimie.
Dzisiejszy program papieski rozpocznie się prywatnym spotkaniem z premierem Portugalii António Costą w Domu Matki Bożej z Góry Karmel. To miejsce, w którym papież nocuje.
© José Luiz Bernardes Ribeiro; commons.wikimedia.org / CC-SA 3.0
Grób Franciszka i Hiacynty Marto w bazylice MB Różańcowej w Fatimie
Na placu przed bazyliką papież pojawi się około 10:40 czasu środkowoeuropejskiego. Odwiedzi bazylikę Matki Bożej Różańcowej, w której znajdują groby trojga pastuszków, którym objawiła sto lat temu objawiła się Maryja. Dwoje z nich: Franciszek, zmarły w roku 1919 i Hiacynta, zmarła w roku 1920, zostaną dziś kanonizowani. Ich beatyfikacji dokonał w roku 2000 Jan Paweł II. Nadal trwa proces beatyfikacyjny zmarłej w 2005 roku Łucji dos Santos.
O 11:00 czasu środkowoeuropejskiego na placu przed bazyliką rozpocznie się Msza św. kanonizacyjna, z papieską homilią. Po niej papież pozdrowi przybyłych do sanktuarium chorych.
Na poniższym nagraniu można śledzić ją na żywo:
The Vatican
2017.05.13 - Pope Francis in Fatima - Holy Mass and canonization of Jacinta and Francisco
Franciszek i Hiacynta Marto, których kanonizacji dokona papież Franciszek podczas uroczystości 13 maja z okazji 100 rocznicy objawień w Fatimie, to pierwsze wyniesione na ołtarze dzieci, które nie są męczennikami. Jak podkreśla postulatorka ich procesu kanonizacyjnego, s. Angela Coelho, ogłoszenie świętymi rodzeństwa Marto otwiera nowy rozdział w refleksji Kościoła nt. świętości, dostępnej dla wszystkich - także dzieci (przeczytaj więcej o nowych świętych)
W uroczystości weźmie udział brazylijskie dziecko, które przed 10 laty zostało uzdrowione za wstawiennictwem bł. Hiacynty i Franciszka Marto. Doszło do tego na terenie brazylijskiej archidiecezji Recife i Olinda. Bawiący się z siostrą sześciolatek wypadł w domu swojego dziadka przez okno z wysokości siedmiu metrów odnosząc poważny uraz głowy. W związku z tym, że w trakcie wypadku dziecko utraciło część materii mózgowej, zespół medyczny stwierdził, że nawet jeśli poszkodowany przeżyje, to pozostanie w stanie wegetatywnym lub będzie niepełnosprawnym umysłowo do końca życia. Tymczasem w trzy dni po wypadku lekarze stwierdzili, że sześciolatek jest w pełni zdrowy i wypisali go ze szpitala. 2 lutego 2007 r. inny zespół medyczny orzekł, że przypadek należy uznać za niewytłumaczalny z naukowego punktu widzenia. Rodzina uzdrowionego dziecka ujawniła, że w trakcie akcji ratunkowej ojciec sześciolatka przyzywał pomocy Matki Boskiej Fatimskiej oraz błogosławionych: Hiacynty i Franciszka. W nocy po wypadku rodzina chłopca modliła się o zdrowie dla chłopca. W tej samej intencji modliła się również jedna ze wspólnot zakonnych sióstr klauzurowych.
Pastuszkowie z Fatimy zostaną kanonizowani, bo przyjęli misję powierzoną im przez Boga, godząc się tym samym na wiele ciężkich wyrzeczeń. W jakimś sensie przyjęli odpowiedzialność za świat – uważa ks. prof. Gian Matteo Roggio, mariolog z Papieskiego Wydziału Teologicznego Marianum. - Ich świadectwo w istocie polega na podjęciu odpowiedzialności w imię Boga za innych. Żyli oni podczas I wojny światowej, a zatem w czasach nienawiści, w obliczu wielkiej tragedii. W takich okolicznościach, kiedy wszyscy myślą tylko o wygraniu wojny, branie odpowiedzialności za innych mogło się wydawać czymś obraźliwym, swoistą formą defetyzmu. A jednak takie było powołanie tych dzieci, dar, który otrzymali od Boga: poczuwać się do odpowiedzialności za innych - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Roggio.
Podkreślił, że „właśnie w ten sposób, przez odpowiedzialność, rozwija się człowiek i kładzie się podwaliny pod nową cywilizację, inną niż ta, która prowadzi do wojen”. Dodał, że w praktyce przejawiało się to w wielu wyrzeczeniach i umartwieniach, które podejmowały te dzieci. - Tak bowiem w tamtych czasach była rozumiana pokuta. Umartwiały się, ale zawsze z myślą o innych, aby dla innych wynikło z tego jakieś dobro - zauważył specjalista od objawień maryjnych. Jego zdaniem kanonizując Franciszka i Hiacyntę Marto Kościół pokazuje, że świętość nie zależy od wieku. Można ją osiągnąć już w dzieciństwie, czego najlepszym przykładem jest sama Maryja.
Po Mszy św. papieska pielgrzymka zacznie zmierzać ku końcowi. Ojciec Święty zje jeszcze obiad z biskupami Portugalii, a przed 16:00 zaplanowana jest ceremonia pożegnania na lotnisku w Monte Real. O 16:00 papież odleci do Rzymu, do którego dotrze koło 19:00.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.