Premier: trzecie pytanie w referendum - Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską? (opis)
Podjąłem decyzję o stworzeniu wojskowego zgrupowania zadaniowego w operacji Ryngraf nieopodal granicy z Białorusią. Celem operacji jest szkolenie Wojska Polskiego w woj. podlaskim, nieopodal granicy, a także stanowienie odwodów w przypadku pogorszenia sytuacji - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
W sobotę szef MON Mariusz Błaszczak wręczył odznaczenia i nagrody żołnierzom za zasługi dla obronności, służbę na granicy i pomoc ludziom, Wszyscy jesteśmy dumni - zarówno z postawy naszych przodków w 1920 roku - jak i postawy dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego - powiedział szef MON.
"I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!" - powiedział śp. prezydent prof. Lech Kaczyński podczas historycznego przemówienia w stolicy Gruzji Tbilisi z 12 sierpnia 2008 roku, w którym wyraził zarówno potrzebę solidarności Zachodu wobec zagrożenia płynącego z Rosji, jak i walki przeciw imperializmowi, który Moskwa nieustannie próbuje ożywić.
Kolejne pytanie referendalne: Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn? - ogłosiła w sobotę wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło.
Obywatel ma święty obowiązek uczestnictwa w referendum, a jeśli do takiego referendum nie idzie, to niech potem nie biega po ulicach i niech nie krzyczy: "chcemy więcej demokracji" - mówi PAP lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.
W nocy z soboty na niedzielę wypada maksimum roju Perseidów, najwięcej "spadających gwiazd" będzie można zobaczyć nad ranem. Zdaniem dr. Kamila Deresza z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zapowiadają się dobre warunki do obserwacji "deszczu meteorów".
W 1937 r. rozpoczęła się sowiecka wojna z polskością - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników piątkowej uroczystości upamiętniającej ofiary tzw. operacji polskiej NKWD w latach 1937-1938 przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie.
Przy kołobrzeskim cmentarzu odsłonięto Pomnik Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937-1938 i Zagłady Nadberezyńców.
Historia Aleksandra Ładosia i jego współpracowników pokazuje, że polski rząd na uchodźstwie robił wiele, by pomóc Żydom i było to postawą wyjątkową, bo reakcje innych państw na Holokaust cechowała obojętność - mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse. Wyraził też opinię, że aby zapewnić Aleksandrowi Ładosiowi należne uznanie na świecie, bardzo przydatne byłoby opowiedzenie tej historii w kinie, tak jak się stało z postacią Oskara Schindlera.