Modlitwa z czytaniem Pisma Świętego prowadzi do odnowy życia. W ten sposób Kościół zawsze się odmładza. Przesłanie pozostawione przez Orygenesa z Aleksandrii Benedykt XVI przypomniał w katechezie o postaciach rodzącego się Kościoła. To właśnie Orygenes, wielki myśliciel III w. wskazywał na konieczność przejścia od litery do ducha Pisma.
Proklamowane przez ONZ obchody Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego potrwają do 29 kwietnia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała z tej okazji, że wypadki drogowe stanowią obecnie pierwszą przyczynę zgonów dzieci do 10 roku życia, i młodych do 24 roku życia.
Rosja pożegnała swego pierwszego porewolucyjnego prezydenta. Po uroczystych modlitwach za duszę Borysa Jelcyna w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela, uroczystości pogrzebowe odbyły się na moskiewskim cmentarzu Nowodiewiczym.
Podczas uroczystości pogrzebowych w soborze Chrystusa Zbawiciela patriarcha Aleksy II podkreślił, że po raz pierwszy od ponad 100 lat Rosja żegnała swego przywódcę w cerkwi. Stwierdził, że jest to dowód, iż kraj zaczyna żyć pełnowartościowym życiem i wraca do odwiecznych tradycji.
Iraccy chrześcijanie zaapelowali do Stolicy Apostolskiej by wstawiła się za nimi na forum wspólnoty międzynarodowej. „Znajdźcie jakiś sposób, aby nas uratować, gdyż Kościół w całym Iraku jest w wielkim niebezpieczeństwie, błagamy Watykan, aby był naszym głosem przed całym światem". Te słowa znalazły się w liście podpisanym przez chaldejskiego biskupa z Kurdystanu.
Z Betlejem do Jerozolimy dotarł "Maraton pokoju". 10. kilometrowy odcinek dzielący obydwa miasta pokonało 25 kwietnia ok. 250 biegaczy przede wszystkim z Włoch, ale również z innych krajów Europy i Ameryki razem z młodzieżą szkół palestyńskich oraz skromną delegacją Izraelczyków.
O niedawnej, osiemdziesiątej rocznicy urodzin Benedykta XVI pamiętali także luteranie. Życzenia, które przesłali papieżowi przedstawiciele luteran stały się okazją do przypomnienia wagi ekumenicznego dialogu oraz do podjęcia z nim dyskusji na temat roli reformacji w europejskiej historii.
"Kochali go prości ludzie i często prosili go o pomoc, a on sprzeciwiał się potędze królów i innych możnowładców, nie wahając się wypominać im ich ciężkich win i niesprawiedliwości" - tak opisał Franciszka z Paoli Ojciec Święty Benedykt XVI w liście z okazji 500-lecia śmierci tego świętego.