49 proc. francuskich nauczycieli nakłada na siebie autocenzurę, by nie mieć problemów z muzułmanami. Liczba ta znacząco rośnie w szkołach znajdujących się na obrzeżach miast, które zdominowane są przez wyznawców islamu. Nauczyciele biją na alarm, że państwo nie zapewnia im wystarczającej ochrony i nie broni ich w obliczu bezpodstawnych oskarżeń.
Koncern Pfizer zapowiedział w piątek, że zamierza znacząco zwiększyć produkcję swojej szczepionki przeciw Covid-19, czego efektem ma być zwiększona dostępność preparatu od końca lutego. Tymczasem jednak wielkość dostaw do Europy może być mniejsza.
W Niemczech 2021 będzie rokiem "superwyborczym" (Superwahljahr 2021). Najważniejszym wydarzeniem politycznym są wybory federalne we wrześniu, które wyłonią następcę rządzącej od 16 lat kanclerz Angeli Merkel (CDU). Wybrane zostaną też parlamenty landowe w sześciu krajach związkowych. Już w sobotę (16 stycznia) wybrany zostanie nowy przewodniczący CDU.
Kolejne państwa Europy przedłużają ograniczenia lub wprowadzają nowe, by powstrzymać pandemię koronawirusa. We Francji godzina policyjna będzie obowiązywała od g. 18. Obostrzenia przedłużono m.in. we Włoszech, Holandii i Szwajcarii. Kanclerz Niemiec Angela Merkel według mediów powiedziała, że kwarantanna w jej kraju może zakończyć się dopiero w kwietniu.
Ta największa bezpłatna encyklopedia internetowa na stałe wpisała się w życie milionów internautów. Tylko polska edycja zawiera 1,5 mln haseł.
Niemcy są obecnie jednym z najbardziej dotkniętych pandemią krajów na świecie, jeśli chodzi o liczbę zgonów z powodu Covid-19. Pod względem wskaźnika śmiertelności Niemcy wyprzedziły USA i zbliżają się do poziomu 11 zgonów na milion mieszkańców. Władze apelują o dalsze ograniczanie kontaktów.
Ugandyjczycy głosowali 14 stycznia w wyborach prezydenckich. Dostęp do internetu został w kraju odcięty.
Z powodu przeciążenia szpitali pacjentami chorymi na Covid-19 rekordowa liczba osób w Anglii czeka na rutynowe zabiegi, a liczba tych, którzy czekają na nie ponad rok zwiększyła się 120-krotnie w porównaniu ze stanem sprzed wybuchu epidemii - poinformowano w czwartek.
Rosyjscy sportowcy proponują, aby na międzynarodowych imprezach, na których będą mogli wystąpić zawodnicy nieobjęci zakazem spowodowanym aferą dopingową, w przypadku ich zwycięstwa była grana znana pieśń ludowa "Katiusza".
Prezydent Bułgarii Rumen Radew w czwartek wyznaczył wybory parlamentarne na 4 kwietnia. Dekret w tej sprawie wydał po konsultacjach z partiami politycznymi w parlamencie i poza nim oraz z organizacjami reprezentującymi ponad milion Bułgarów mieszkających za granicą.