Do swej wrześniowej wizyty w ojczystym kraju nawiązał Papież, przyjmując nowego niemieckiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Reinhard Schweppe złożył dziś listy uwierzytelniające.
„Oficjalna wizyta papieska w Niemczech daje okazję, by raz jeszcze zastanowić się nad posługą, jaką może oddać Kościół katolicki czy Stolica Apostolska w takim pluralistycznym społeczeństwie, jakie jest w naszej ojczyźnie” – zauważył Benedykt XVI. Zwrócił uwagę, że Kościół jest nie tylko wspólnotą wpływającą na kulturę społeczeństwa, w którym żyje, przy czym też sam kształtowany jest przez miejscowe tradycje. Ma on poza tym świadomość, że dzięki swej wierze zna prawdę o człowieku. Zobowiązany jest zatem bronić wartości, które mają znaczenie dla człowieka jako takiego, niezależnie od tego, do jakiej kultury należy.
Kościół odróżnia to, co specyficzne dla jego wiary, od prawd rozumowych, które wiara pozwala dojrzeć, ale które niezależnie od niej są dostępne dla każdego człowieka jako człowieka. „Na szczęście zasadnicza część powszechnych praw człowieka stała się po drugiej wojnie światowej prawem pozytywnym w naszej niemieckiej konstytucji z 1949 r. i w deklaracjach o ludzkich prawach – dodał Papież. – Po okropnościach dyktatury ludzie uznali bowiem powszechne znaczenie tych wartości opartych na prawdzie antropologicznej i uczynili z nich obowiązujące prawo.
Dziś jednak znowu kwestionuje się podstawowe ludzkie wartości, w których chodzi o godność człowieka jako człowieka – zwrócił uwagę Benedykt XVI: „Kościół uważa za swój obowiązek, również poza obszarem swej wiary, bronić w całym społeczeństwie prawd i wartości, w których wchodzi w grę sama ludzka godność”. Ojciec Święty przypomniał, że „społeczeństwo jest naprawdę ludzkie tylko wówczas, gdy respektuje i bezwzględnie broni godności każdej osoby od poczęcia i naturalnej śmierci”. Gdy Stolica Apostolska wypowiada się o prawodawstwie w zasadniczych kwestiach dotyczących godności człowieka, nie narzuca innym swej wiary, ale broni wartości, które winny być oczywiste dla wszystkich. Papież poruszył też sprawę godności kobiety w związku z szerzeniem się pornografii, i to nawet w internecie. Podkreślił potrzebę energicznego przeciwstawienia się temu zjawisku. Zapewnił nowego ambasadora, że Stolica Apostolska zadba, by Kościół w Niemczech bardziej zdecydowanie angażował się w walkę z tym poważnym nadużyciem.
Nowy niemiecki ambasador przy Stolicy Apostolskiej, 62-letni Reinhard Schweppe, jest wyznania ewangelickiego. Ukończył studia prawnicze. Jest żonaty i ma troje dzieci. Z wykształcenia prawnik, był ostatnio stałym przedstawicielem Niemiec przy organizacjach międzynarodowych w Genewie, a wcześniej przez cztery lata (2003-2007) ambasadorem w Warszawie. Mówi również po polsku.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.