SP poprze wniosek PiS o odwołanie Sikorskiego

Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zapowiedział, że dla dobra kraju jego klub wycofa się ze złożenia wniosku o odwołanie szefa MSZ Radosława Sikorskiego i poprze wniosek PiS w tej sprawie. Wyraził też ubolewanie, że PiS mimo danego słowa nie chce współpracować w sprawach ważnych dla kraju.

Klub SP we wtorek zapowiedział złożenie wniosku o wotum nieufności dla Sikorskiego. Tego samego dnia prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego ugrupowanie poprze ten wniosek. Jednak w środę rzecznik PiS Adam Hofman poinformował PAP, że PiS złoży własny wniosek o odwołanie szefa MSZ.

Ziobro w środę na konferencji prasowej w Sejmie stwierdził, że niedawne wypowiedzi Sikorskiego dalece wykroczyły poza dopuszczalną i akceptowaną linię polskiej polityki zagranicznej. "Zwłaszcza w aspekcie sygnalizowania przez niego gotowości budowania państwa federacyjnego" - powiedział.

"Koncepcje ministra Sikorskiego o tyle są nie do przyjęcia, że zostały zaprezentowane w ramach oficjalnego wystąpienia ministra spraw zagranicznych, w sposób nieuzgodniony, jak wszystko na to wskazuje, w sposób sprzeczny z kierunkiem polityki rządu Donalda Tuska" - zaznaczył.

Dlatego - jak powiedział Ziobro - Solidarna Polska zdecydowała się wystąpić z inicjatywą przygotowania wniosku o wotum nieufności dla Sikorskiego. Jak podkreślił, jego formacja z satysfakcją przyjęła wtorkową publiczną zapowiedź prezesa PiS o poparciu wniosku SP o odwołanie Sikorskiego.

"Była to zapowiedź, która tym bardziej nas cieszyła, bo pokazywała, że w imię ważnych spraw dla kraju możemy razem działać z naszymi kolegami i koleżankami z PiS" - powiedział Ziobro. Jednak w związku ze zmianą stanowiska PiS, które - jak mówił Ziobro - "jednak nie jest gotowe" popierać wniosku jego formacji, Solidarna Polska poprze wniosek Prawa i Sprawiedliwości.

Adam Hofman zaznaczył w rozmowie z PAP, że PiS zależało na tym, by wnioskodawcą był członek klubu PiS, "osoba dobrze przygotowana w dziedzinie stosunków międzynarodowych". Według rzecznika PiS, wnioskodawcą będzie b. wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

"Ubolewamy, ale my jesteśmy gotowi popierać wniosek PiS, który w tej sprawie będzie zgłaszany, właśnie o wotum nieufności wobec ministra Sikorskiego" - powiedział Ziobro. Jak dodał, posłowie PiS podjęli inicjatywę, z którą wystąpiła Solidarna Polska uznając ją za "celową i słuszną".

W konferencji Ziobry uczestniczył też poseł Ludwik Dorn (b. polityk PiS, poseł niezrzeszony, który jednak mandat zdobył z listy PiS). Dorn zaznaczył, że Solidarna Polska przekaże klubowi PiS projekt uzasadnienia do wniosku o odwołanie Sikorskiego, który planowała złożyć.

Poseł przekonywał, że Sikorski, wygłaszając takie przemówienie jak to poniedziałkowe w Berlinie, powinien mieć "wyraźny, większościowy mandat polityczny". W ocenie Dorna, zdumiewające jest, że szef polskiej dyplomacji traktuje Polskę jak "przyszły stan państwa federacyjnego". "Konstytucja Polski nie przewiduje przejścia ze stanu państwa suwerennego do autonomicznego stanu federacyjnej struktury" - mówił Dorn.

Dodał, że takie stanowisko szefa MSZ powinno mieć mandat polityczny uzyskany w parlamencie lub w referendum. "Ważną kwestią jest, czy jest to stanowisko rządu, czy jest to stanowisko, które podziela prezydent, czy jest to indywidualne stanowisko ministra Sikorskiego" - powiedział Dorn.

Były marszałek Sejmu i były wiceprezes PiS pytany był także na konferencji prasowej, czy zamierza w najbliższym przejść do klubu Solidarnej Polski. "Pozostaję posłem niezrzeszonym, a strategicznym partnerem jest dla mnie w różnych przedsięwzięciach Solidarna Polska. Co nie oznacza, że ja nie chcę współpracy z PiS" - powiedział Dorn.

Podkreślił, że pomimo iż w rządzie PiS był w "pewnym konflikcie" z Ziobrą - ówczesnym ministrem sprawiedliwości - współpraca obecnie między nimi jest możliwa.

"Koniec i kropka, było, minęło. W polityce należy mieć bardzo dobrą pamięć, ale nie należy być pamiętliwym, mściwym i nie należy być +zapieklakiem+. Ani pan minister, ani ja nie jesteśmy +zapieklakami+ i współpracujemy bardzo dobrze. Innym to też radzimy" - powiedział Dorn.

Z kolei Ziobro powiedział, że Dorn zdecydował się na "strategiczną współpracę" z Solidarną Polską w ważnych dla kraju sprawach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
13°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
19°C Poniedziałek
dzień
21°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »