Włoski Fiat, który w Polsce ogranicza produkcję, co może skutkować utratą pracy przez 10 tys. Polaków, zdecydował się na budowę fabryki pod Sankt Petersburgiem. Projekt najprawdopodobniej sfinansuje Sbierbank - podaje rosyjska gazeta internetowa "Kommiersant".
Analitycy oceniają taki wybór lokalizacji, jako najbardziej odpowiedni, gdyż koncern nie będzie miał problemów z brakiem wykwalifikowanych pracowników, oraz jest możliwy łatwy dowóz niezbędnych części. Jednak Fiat wciąż nie dostarczył Ministerstwu Przemysłu i Handlu Rosji biznesplanu projektu, który powinien się rozpocząć przed końcem 2012 roku.
Fakt, że Fiat wybuduje fabrykę w Petersburgu, ogłosił dzisiaj przewodniczący komitetu inwestycyjnego oraz strategicznego rozwoju miasta Aleksiej Cziczkanow. Jak powiedział przewodniczący "zasadnicze decyzje" w tej sprawie zostały już podjęte. Do końca pierwszego kwartału 2012 roku, władze miasta podpiszą z Fiatem memorandum dotyczące budowy fabryki.
Latem dyrektor departamentu ds. specjalnych stref ekonomicznych i finansowania projektów w Ministerstwie Gospodarki, Dmitrij Lewczenkow powiedział, że samochodowy koncern prowadzi ze Sbierbankiem rozmowy dotyczące finansowania projektu. Źródło zbliżone do banku, potwierdziło gazecie, że porozumienie zostało osiągnięte i fabryka Fiata "na pewno powstanie w Petersburgu". Brak jednak oficjalnego komentarza w tej sprawie.
Fiat może zlokalizować swoją produkcję w nowej strefie przemysłowej, obok miasta-satelity "Południe", które planuje się zbudować na dawnych gruntach rolnych w Puszkinie w pobliżu Sankt Petersburga. Władze miasta mają nadzieję przyciągnąć do strefy przemysłowej, kilku dużych inwestorów w celu zapewnienia nowych miejsc pracy na tym obszarze.
W czerwcu Fiat podpisał z rosyjskim Ministerstwem Gospodarki umowę dotyczącą montażu przemysłowego. Koncern wziął na siebie "dodatkowe zobowiązania": powinien uruchomić produkcję na poziomie 120 tysięcy samochodów rocznie, oraz fabrykę produkującą silniki. Koncern planuje w Rosji produkcję samochodów pod markami Fiat i Jeep. Według Ministerstwa Gospodarki, całkowita kwota inwestycji wyniesie 1,1 mld dolarów. Fiat powinien rozpocząć realizację tego projektu do końca 2012 roku.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.