Bliskość rodzi pokój

„Życzę wam wszystkim, Drodzy Diecezjanie, doświadczenia bliskości Boga, która niesie pokój” – napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w „Słowie na dzień 1 stycznia 2012 roku”, odczytanym w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej

„Niech chrześcijańska nadzieja ożywia wasze serca, rodziny i wspólnoty parafialne. Niech Rok 2012 będzie napełniony Bożą łaską i miłością, a Kościół – nasza Matka – coraz bardziej naszym wspólnym domem” – dodał metropolita katowicki.

Abp wskazał, że przyjmując z wiarą i nadzieją dar czasu, trzeba go wypełniać budowaniem wspólnoty rodzinnej i narodowej, budowaniem Kościoła jako naszego domu, a także rzetelną pracą, nauką, troską o dobro wspólne i służbą społeczną oraz czynieniem swego życia bezinteresownym darem.

Przywołując obszerny cytat z tegorocznego orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Modlitwy o Pokój abp Skworc zachęcił do lektury całości dokumentu wszystkich odpowiedzialnych za wychowanie, szczególnie rodziców, wychowawców, nauczycieli i katechetów.

Metropolita katowicki wskazał, że zbliżająca się uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uświadamia nam, że Jezusa Chrystusa trzeba szukać na ziemi z wiarą i odwagą. „Trzej Mędrcy ze Wschodu ukazują nam swoją drogę wiary. My na naszej musimy być również wytrwali w poszukiwaniu, konsekwentni w zawierzeniu oraz mocni w pokonywaniu napotykanych przeszkód” – stwierdził abp Skworc. Podkreślił, że uroczystość ta pomaga zrozumieć głęboki sens powszechnej misji Kościoła zbawienia wszystkich ludzi. Zaapelował do diecezjan, aby w tym dniu uczestniczyli we Mszy św., modląc się za misjonarzy, za tych, którym głoszą Chrystusa i za tych, którzy są prześladowani za wierność. „Nasze myśli i modlitwy kierujemy zwłaszcza do chrześcijan w krajach muzułmańskich, gdzie często są ofiarami nienawiści i wszelkiego rodzaju dyskryminacji. Wołajmy wspólnie do Boga o pokój i pojednanie w Nigerii!”.

Metropolita katowicki zwrócił się również do wiernych o szczególne przeżycie święta Chrztu Pańskiego, przypadającego w tym roku 8 stycznia. „Tego dnia chcemy wspominać nasz chrzest, odnowić przyrzeczenia chrzcielne oraz wyznanie wiary. Trzeba, byśmy przypomnieli sobie znaczenie, wartość i głębię tego sakramentu” – napisał. Poprosił, aby wyeksponować i przyozdobić w kościołach chrzcielnice, a także przynieść świece, by wspólnotowo i uroczyście odnowić przymierze chrzcielne. „To wydarzenie nabiera szczególnego znaczenia w kontekście Roku Wiary, zapowiedzianym Ojca Świętego Benedykta XVI. Przede wszystkim chcemy sobie uświadomić, że do Domu Kościoła każdy z nas wszedł przez bramę Chrztu Świętego” – zaakcentował abp Skworc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Niedziela
dzień
12°C Niedziela
wieczór
10°C Poniedziałek
noc
8°C Poniedziałek
rano
wiecej »