Konkurs "Patriotyzm Jutra"

Muzeum Historii Polski ogłosiło konkurs "Patriotyzm Jutra" na najciekawsze inicjatywy edukacyjne mające m.in. zachęcać młodzież do poznawania historii. Do udziału w konkursie można przystąpić do 31 stycznia.

"Szukamy świeżych treści i atrakcyjnych form, by przywrócić patriotyzmowi radosną i pozytywną twarz" - informuje Muzeum Historii Polski na swojej stronie internetowej. Podaje też, że "Patriotyzm Jutra" to konkurs mający wspierać nowoczesne inicjatywy edukacyjne i artystyczne, które promują postawy patriotyczne i obywatelskie, a także w niebanalny sposób zachęcają do poznawania historii.

To już czwarta edycja konkursu, który adresowany jest do organizacji pozarządowych takich jak fundacje lub stowarzyszenia oraz do samorządowych instytucji kultury. W jego ramach można przedstawiać projekty, które - po ocenie i wyborze najlepszych przez jury - będą dofinansowywane. Budżet konkursu na 2012 r. wynosi 2 mln zł. Minimalna kwota dofinansowania projektu to 5 tys. zł., a maksymalna - 50 tys. zł. Konkurs Muzeum Historii Polski realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ubiegłorocznej edycji - jak poinformowała PAP Maria Więckowska, koordynatorka konkursu z Muzeum Historii Polski - wpłynęło ok. 600 wniosków, z czego dofinansowanie uzyskały 54 projekty z całej Polski. W ramach programu realizowano filmy, wydawano książki, tworzono gry edukacyjne, organizowano konferencje, konkursy, wystawy, warsztaty edukacyjne i projekty badawcze.

Wśród najciekawszych ubiegłorocznych projektów wymieniła m.in. grę miejską "W poszukiwaniu powojennego skarbu", zorganizowaną na wrocławskim Starym Mieście przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Uczniowie z Dolnego Śląska, tworząc "młodzieżowe zespoły naukowo-badawcze historyków sztuki", mieli za zadanie zinwentaryzowanie wrocławskich zabytków ocalałych po II wojnie światowej.

Z kolei białostockie Centrum im. Ludwika Zamenhofa zorganizowało cykl zajęć edukacyjnych pod hasłem "Religie Podlasia". Poprzez cykl różnorodnych warsztatów dzieci zdobywały podstawowe informacje dotyczące religii, których przedstawiciele mieszkają lub mieszkali w przeszłości na Podlasiu: Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, augsbursko-ewangelickiego, a także judaizmu i islamu.

Muzeum podkreśla także znaczenie projektów archiwizacyjnych. "Na przykład krakowska Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego zdigitalizowała ponad 100 nagrań dokumentujących działalność opozycji z lat 1970-1989, zwłaszcza podziemnej Solidarności. Wrocławska Fundacja +Pro Natura+ opublikowała cenny zbiór zdjęć z prywatnych zbiorów rolnika fotografującego w latach 1956-1989 życie rodzinnej wsi" - podała Więckowska.

Więcej informacji o konkursie, w tym kryteriach oceny wniosków, można znaleźć na stronie internetowej Muzeum www.www.muzhp.pl

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
13°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
19°C Poniedziałek
dzień
21°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »