Tysiące ludzi przemaszerowały w czwartek ulicami Bukaresztu, żądając dymisji prezydenta Traiana Basescu i gabinetu premiera Emila Boca za prowadzoną przez władze politykę oszczędności. Według policji demonstrowało ok. 7 tys. osób.
Zgodnie z zapowiedziami organizatora akcji, opozycyjnej lewicowej Unii Socjalliberalnej (USL), na marsz w stolicy Rumunii przyjechali ludzie z całego kraju. Przed rozpoczęciem marszu znane w kraju osobistości i liderzy opozycji przemawiali do zgromadzonych.
Pochód przeszedł głównym bulwarem w centrum miasta od łuku triumfalnego do siedziby rządu, skandując "Precz z Basescu" i wykrzykując hasła porównujące prezydenta do komunistycznego dyktatora Nicolae Ceausescu.
"Ludzie są wściekli, wielu z nich straciło pracę, wielu obniżono emerytury, wielu codziennie jest poniżanych przez rządzących" - mówił jeden z szefów USL Viktor Ponta. "Ale jednoczy nas jedno: wszyscy chcemy rezygnacji Basescu" - dodał.
Od tygodnia w Rumunii mają miejsce gwałtowne protesty przeciwko rządowej polityce radykalnych oszczędności, która spowodowała obniżenie standardu życia. Do pogorszenia nastrojów w społeczeństwie przyczyniła się także powszechna korupcja.
W roku 2009 pogrążona w głębokiej recesji Rumunia pożyczyła od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), UE i Banku Światowego 20 mld euro, m.in. na wypłatę wynagrodzeń w sektorze publicznym i świadczeń emerytalnych. W zamian Bukareszt zobowiązał się do realizacji programu oszczędnościowego, w ramach którego o 25 proc. obniżono zarobki w sektorze publicznym i podwyższono podatki.
USL zapowiedziała, że w przypadku wygranej w wyborach parlamentarnych zamierza przestrzegać wskazań MFW, lecz chce uchylić pewne posunięcia oszczędnościowe premiera Boca, w tym redukcję wynagrodzeń i podwyższenie podatku VAT.(PAP)
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.