Iran rozważa przeprowadzenie ataku terrorystycznego na terytorium USA w reakcji na amerykańskie groźby i naciski pod swoim adresem - ostrzegł krajowy szef wywiadu USA James R. Clapper.
Wraz z innymi przedstawicielami kierownictwa amerykańskich służb specjalnych Clapper przedstawił we wtorek swoją ocenę zagrożeń dla USA przed senacką Komisją ds. Wywiadu. Jego ostrzeżenie o możliwości irańskiego ataku znalazło się w pisemnym oświadczeniu przekazanym komisji.
"Niektórzy irańscy funkcjonariusze, prawdopodobnie włącznie z najwyższym przywódcą Alim Chameneim, zmienili swoje rachuby i są obecnie bardziej niż poprzednio gotowi do zorganizowania ataku na USA w odpowiedzi na prawdziwe lub wyimaginowane działania amerykańskie zagrażające ich reżimowi" - stwierdza to oświadczenie.
Inni funkcjonariusze wywiadu mówili, że nie mają dowodów na plany ataku terrorystycznego w USA, ale przyznawali, że w ich ocenie Iran zajmuje coraz bardziej wrogą postawę wobec Ameryki.
Przytaczali tu m.in. wykrycie spisku na życie ambasadora Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie na jesieni ub.r., przygotowywanego przez agentów irańskich.
"Gotowość Iranu do sponsorowania przyszłych ataków w USA lub przeciw naszym interesom za granicą będzie prawdopodobnie zależeć od oceny przez Teheran kosztów, jakie poniósł za plan zamachu na ambasadora" - oświadczył Clapper.
Kierownicy służb specjalnych przedstawili Kongresowi doroczną ocenę zagrożeń dla USA.
Ich zdaniem powodem do niepokoju mogą być przypadki szpiegostwa w internecie podejmowane przez Chiny, destabilizacja w Korei Północnej po śmierci Kim Dzong Ila oraz niejasna sytuacja w Afganistanie po ewentualnym wycofaniu się stamtąd wojsk amerykańskich. USA i NATO zapowiadają, że nastąpi to w 2014 r.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.