Kilkudziesięciu członków i sympatyków Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) podczas sobotniego happeningu "zasypywało" Brynicę - rzekę oddzielającą Śląsk od Małopolski, a zarazem będącą symbolem różnic kulturowych i historycznych pomiędzy Ślązakami a Zagłębiakami.
Jak tłumaczyli organizatorzy, akcja była odpowiedzią na prośbę prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w styczniu w Woźnikach mówił o "zasypywaniu w sobie Brynicy".
"Odpowiadamy na wezwanie prezydenta Komorowskiego, ale chcemy ten apel przekuć w coś bardziej realnego - chcemy zasypać samą rzekę, a nie to, co jest w nas" - zapowiedział tuż przed akcją Michał Buchta, sekretarz RAŚ.
Uczestnicy happeningu spotkali się po obydwu stronach mostu na Brynicy, od strony Mysłowic i Sosnowca. O rzeczywistym zasypywaniu rzeki oczywiście nie było mowy, ale członkowie RAŚ zabrali z sobą łopaty. Były też taczki i ciężarówka z gruzem, z której jedną cegłę symbolicznie wrzucono do Brynicy.
"Brynico, Brynico, ty stara granico - nie będziemy więcej z Zagłębiem się szczypać, jak prezydent każe, trzeba ją zasypać" - krzyczeli uczestnicy happeningu.
"Tak naprawdę nie ma żadnego konfliktu między Ślązakami a Zagłębiakami. Pan prezydent po prostu trochę się spóźnił, o jakieś 20 lat" - ocenił Buchta. "Pewien podział oczywiście jest, bo różnimy się pod względem mentalnym i historycznym, to są dwie odrębne kultury, ale na co dzień współpracujemy jak najlepiej i nie ma żadnych konfliktów, najwyżej złośliwe żarty" - dodał sekretarz RAŚ.
Autonomiści żartowali, że dzięki happeningowi chcą przy okazji uczcić zbliżające się Walentynki. "Przyjaźń śląsko-zagłębiowska będzie kwitła zawsze i to niezależnie od rad polityków" - przekonywali.
W styczniu w niespełna dziesięciotysięcznych Woźnikach prezydent Komorowski wezwał do szanowania i podkreślania regionalnych odmienności, ale i zasypywania mentalnych granic w imię wspólnego interesu. "Musimy zasypać w sobie Brynicę" - mówił prezydent i przypomniał, że Brynica symbolizuje nie tylko różnice między Śląskiem a Zagłębiem, ale także przypomina historię rozbiorów i zaborów.
Brynica to historyczna granica między Śląskiem i Zagłębiem Dąbrowskim, a szerzej - Małopolską. W przeszłości była także granicą Polski i państwa Habsburgów, a w okresie zaborów granicą prusko-rosyjską; w latach 1918-22 - granicą polsko-niemiecką.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.