Reklama

Politycy szukają nowego prezydenta

A prokuratura wszczęła śledztwo przeciw byłemu już prezydentowi Wulffowi.

Reklama

Jest podejrzany o przyjmowanie i udzielanie korzyści majątkowych. "Wraz z ustaniem immunitetu automatycznie rozpoczyna się postępowanie" - powiedział rzecznik prokuratury w Hanowerze, która prowadzi dochodzenie Hans-Juergen Lendeckel, cytowany przez agencję dpa.

W piątek Wulff podał się do dymisji po tym, jak prokuratura wystąpiła do Bundestagu o uchylenie jego immunitetu. Podejrzewa ona, że w 2007 r. jeszcze będąc premierem landu Dolna Saksonia, Wulff złamał prawo spędzając urlop na wyspie Sylt na koszt producenta filmowego Davida Groenewolda. Władze landu przyznały Groenewoldowi poręczenie kredytowe. Zdaniem prokuratorów mogło dojść do korupcji.

W Berlinie tymczasem rozpoczęły się poszukiwania kandydata na nowego prezydenta. Niemiecka kanclerz Angela Merkel chce go wyłonić w porozumieniu z opozycyjnymi socjaldemokratami i Zielonymi. Według mediów nazwisko nowego kandydata ma być znane najpóźniej do środy 22 lutego.

Merkel spotkała się w sobotę z szefami partii i frakcji, tworzących chadecko-liberalną koalicję rządzącą. W ciągu weekendu ma dojść do spotkania z liderami SPD i Zielonych. Postkomunistycznej Lewicy Merkel nie zaprosiła do rozmów.

Przewodniczący frakcji SPD Frank-Walter Steinmeier zasugerował w piątek wieczorem, że socjaldemokraci chętnie widzieliby na stanowisku prezydenta RFN byłego szefa urzędu ds. akt Stasi Joachima Gaucka, który kandydował w wyborach prezydenckich już w 2010 r., ale przegrał z kandydatem chadeków i liberałów Wulffem. Także część komentatorów, uważa, że Merkel powinna postawić na Gaucka.

"Przed dwoma laty był kandydat, który mógł uzyskać poparcie znacznej większości, z wyjątkiem partii Lewicy. Kandydat, który jak mało kto rozumie pasję walki o wolność i który godzi wschodnioniemieckie doświadczenia z zachodnioniemieckim szczęściem. Był to bezpartyjny kandydat, który nie gardzi partiami, ale umie docenić małe kroki demokracji partyjnej. Nazywa się Joachim Gauck. Angela Merkel pokazałaby wielkość, gdyby była gotowa stanąć za Gauckiem" - napisał dziennik "Die Welt".

Inną propozycję przedstawia gazeta "Sueddeutsche Zeitung": "Kobieta, doświadczona, nieprzekupna, o wysokiej pozycji w polityce - znalazłaby się taka. Nazywa się Angela Merkel i już rządzi tak, jakby była też prezydentem. Na pewno do tego nie dojdzie, ale prezydent federalna Merkel, która w marcu odebrałaby przysięgę od rządu kanclerza Thomasa de Maiziera (obecnie ministra obrony - PAP) - to byłoby coś" - pisze w komentarzu "Sueddeutsche Zeitung".

Nowy prezydent RFN musi zostać wybrany przez Zgromadzenie Federalne do 18 marca. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniani są również m.in. były minister środowiska Klaus Toepfer, przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert, minister pracy Ursula von der Leyen, a także Steinmeier.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama