"Prymas z Kaszub"

„Prymas z Kaszub” to tytuł najnowszej publikacji, która ukazała się na gnieźnieńskim rynku wydawniczym. Książka jest zapisem rozmów, jakie z abp. Henrykiem Muszyńskim przeprowadził lokalny dziennikarz i historyk Krzysztof Łukasik. Głównym tematem jest dwudziestoletni okres posługi prymasa seniora na stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie.

Prezentacja książki odbyła się 25 lutego w Centrum Kultury „Scena To dziwna” w Gnieźnie. Jak przyznał abp Muszyński, publikacja jest niejako kontynuacją poprzedniego wywiadu-rzeki „Sługa Słowa” i dotyczy przede wszystkim jego 20-letniej posługi na stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie.

„Redaktor Krzysztof Łukasik wyszedł z taką propozycją, a ja się zgodziłem. Wiele wydarzeń, w których dane mi było w tym czasie uczestniczyć zasługuje na utrwalenie, a ponieważ sam nie piszę żadnych wspomnień ani pamiętników, przystałem na tę propozycję” – mówił arcybiskup senior.

Pytany o najważniejsze z tych wydarzeń przyznał, że bez wątpienia należały do nich pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Gniezna i Bydgoszczy, która wówczas leżała w granicach archidiecezji gnieźnieńskiej. „Były to tak ważne i doniosłe wydarzenia, że zasługują na zachowanie w pamięci niezależnie od mojej osoby” – dodał abp Muszyński.

Autor książki Krzysztof Łukasik, od kilkunastu lat pracujący w jednym z lokalnych tygodników przyznał, że głównym motywem przeprowadzenia z prymasem seniorem tak obszernego wywiadu było przybliżenie mieszkańcom Gniezna jego osoby i zasług.

„Wydawało mi się, że po dwudziestu latach obecności w Gnieźnie ksiądz arcybiskup jest ciągle mało znany, a ponieważ miałem okazję przekonać się osobiście, że jest człowiekiem dowcipnym, ciepłym i że prawdziwy z niego gawędziarz, pomyślałem, że dobrze by było, gdyby o ważnych wydarzeniach opowiedział swoimi słowami. Przy okazji można księdza prymasa zaprezentować jako człowieka, który przyszedł do Gniezna z zupełnie innych stron, został tu, pokochał Gniezno i dużo dla Gniezna zrobił” – tłumaczył Krzysztof Łukasik.

W prezentacji książki uczestniczyli gnieźnieńscy biskupi: bp Bogdan Wojtuś i bp Wojciech Polak, przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańcy miasta. Obecny był również Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który jest autorem słowa wstępnego.

Publikacja „Prymas z Kaszub” jest trzecią książką wydaną w cyklu Biblioteka Powiatu Gnieźnieńskiego. Książkę przygotowało Wydawnictwo Popularnonaukowe Plinta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
10°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
12°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
wiecej »