Kościół w Hondurasie zaapelował do władz o oczyszczenie policji państwowej z przestępców. W specjalnym komunikacie episkopat tego kraju wskazuje na praktyczną bezkarność stróżów prawa, co skutkuje stale rosnącą liczbą działań nielegalnych, czy wręcz godnych potępienia.
Zdaniem biskupów jest to wynik szerszej polityki, gdzie partie stosują populistyczne zagrywki ze szkodą dla dobra wspólnego i instytucji państwa. Stąd Kościół wzywa do równego stosowania prawa wobec wszystkich, którzy dokonują przestępstw. Jednocześnie oferuje współpracę w dziedzinie duchowej formacji funkcjonariuszy.
Znakiem słabości państwa w Hondurasie jest szerząca się wszędzie przemoc. W jej wyniku w tym niewielkim środkowoamerykańskim kraju statystycznie ginie 20 osób dziennie. Innym przykładem jest niedawny pożar w więzieniu Comayagua, gdzie życie straciło 360 osób. Kościół wezwał honduraskie władze do skrupulatnego przeprowadzenia śledztwa w sprawie tej tragedii. Biskupi zwrócili także uwagę na tragiczną sytuację panującą w tamtejszych zakładach karnych, która narusza standardy praw człowieka.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.