II Niedziela Wielkiego Postu to sposobność, aby wesprzeć naszą modlitwą i ofiarą misje. Przeżywana jest pod hasłem: „Daj świadectwo miłości i pomóż Kościołowi w krajach misyjnych”
Wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za działalność misyjną Kościoła – przypomina bp Jerzy Mazur SVD przed Niedzielą „Ad Gentes”. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji wyjaśnia, że „możemy to czynić na różne sposoby: idąc za Chrystusem, naśladując Go jako misjonarze i misjonarki, a także poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień czy ofiary materialne”.
Obecnie 2170 misjonarzy z Polski – duchownych, zakonnic i świeckich – pracuje w 94 różnych krajach świata. Głoszą Ewangelię, budują kościoły, szkoły i szpitale, pomagają potrzebującym. Te projekty misyjne mogą realizować dzięki pomocy materialnej wiernych z Polski.
Od kilku lat II Niedziela Wielkiego Postu to w Polsce dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami, stąd nazywana jest w skrócie Niedzielą „Ad Gentes”. Są wówczas zbierane do puszek datki na finansowanie projektów misyjnych za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Można także wysłać SMS o treści „Misje” na numer 72032 (koszt 2, 46 PLN z VAT). W ten sposób można wspierać misjonarzy przez cały rok.
Dzięki ubiegłorocznej akcji zebrano 92 211,44 zł. Całość tej kwoty została przekazana na realizację 8 projektów humanitarnych zgłoszonych przez misjonarzy do Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Polscy misjonarze zrealizowali je w krajach Afryki: Tanzania, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska oraz w Ameryce Południowej: Jamajka, Ekwador, Peru, Boliwia. – Wszystkim dobrodziejom razem z polskimi misjonarzami i misjonarkami wyrażam wdzięczność za dotychczasową duchową i materialną pomoc misjom i zapewniamy o pamięci w modlitwie – mówi bp Mazur.
Przewodniczący Komisji ds. Misji zachęca też do dalszego wspierania dzieła misyjnego Kościoła: – Dzięki naszemu świadectwu miłości pomagamy razem z misjonarzami i misjonarkami Kościołowi w krajach misyjnych. Zapalamy światełko nadziei w sercach wielu ludzi żyjących w biedzie i ubóstwie.
Więcej informacji o prowadzonych przez polskich misjonarzy projektach na misjach można znaleźć na stronie internetowej: www.misje.pl
Dzieło Pomocy „Ad Gentes” zostało zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski na 333. zebraniu plenarnym KEP w 2005 r. Jego celem jest niesienie pomocy materialnej polskim misjonarzom. Od 1 listopada 2011 r. dyrektorem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” jest ks. Jarosław Buchowiecki. Dzieło jest agendą Komisji ds. Misji.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.