Bp Mering przeciw ograniczaniu lekcji historii

Jestem zdecydowanie przeciwny ograniczaniu lekcji historii w polskich szkołach - podkreśla bp Wiesław Mering, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

W przesłanym KAI stanowisku zaznacza, że to znajomość dziejów kształtuje tożsamość człowieka. "Mam wrażenie powtórki z historii: władza i jej organy prasowo-telewizyjne wiedzą najlepiej, jak prowadzić sprawy", nie konsultują swoich decyzji ze społeczeństwem - ubolewa biskup.

Stanowisko bp. Wiesława Meringa, Przewodniczącego Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w sprawie lekcji historii w polskich szkołach:

1. Strajk opozycjonistów lat 80-tych odbieram jako krzyk rozpaczy, którzy nie widząc innego wyjścia podejmują działania mogące nawet zagrozić życiu.

Niestety Ministerstwo Edukacji Narodowej, podobnie jak inne ministerstwa w wielu sprawach, nie zwykło konsultować swoich decyzji ze społeczeństwem, rodzicami, wychowawcami, czy środowiskami niezależnymi. Pewność siebie czynników decyzyjnych jest przygnębiająca. Mam wrażenie powtórki z historii: władza i jej organy prasowo-telewizyjne wiedzą najlepiej, jak prowadzić sprawy: i obojętnie czy chodzi o wiek dzieci zaczynających szkołę, czy lata emerytów kończących pracę zawodową, listę leków refundowanych czy wolność korzystania z Internetu. Władza też wie, że „starzy, niewykształceni i z małych miejscowości” nie powinni słuchać Radia Maryja i oglądać TV TRWAM. To, że kilka milionów ludzi chce czego innego – dowodzi tylko „ograniczenia” protestujących. Po co zatem ich słuchać?

2. Jestem zdecydowanie przeciwny ograniczaniu lekcji historii w polskich szkołach. Kto nie zna historii, ryzykuje jej powtórzenie: powinniśmy umieć wyciągnąć wnioski z wydarzeń, które miały miejsce w XX wieku.

Jak rozbudzić szacunek i dumę z polskości, kiedy nie zna się historii i tradycji własnego kraju? Przecież to znajomość dziejów kształtuje tożsamość człowieka. Jeżeli niewystarczająco znamy historię, nie będziemy umieli znaleźć właściwego miejsca w teraźniejszości. Historia po to jest, by ułatwiała rozwiązywanie aktualnych problemów.

Młodzi ludzie są różni: jedni i tak historii się nie wyrzekną, ale inni przecież pozostaną strasznie zubożeni i zupełnie bezradni wobec panujących mód, praktycyzmu, technologii i zabawy.

To niemożliwe, by taki cel przyświecał tzw. „reformie”. Historia zachęca, mobilizuje do myślenia: czy dlatego bywa niewygodna, groźna, zbędna?

Jeszcze kiedy był czas Hermann Rauschning ostrzegał: „Niemcy przestali myśleć, zaczęli maszerować”. Ufam, że Polacy myśleć nie przestaną.

+ Wiesław Mering, Biskup Włocławski

Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA

 • lubię historię
  04.04.2012 16:06
  Rozumiem obawy, tyle że powinny one dotyczyc nie ilości godzin (ona nie ulegnie zmianie), ale treści i rozkładu materiału. Z drugiej strony reforma gwarantuje, że najważniejsze tematy dotyczące historii najnowszej będą dobrze umówione w I klasie liceum i technikum, problem z tym co MEN proponuje w następnych klasach. Nie można siać histerii, trzeba się zapoznać z decyzjami MEN i potem je oceniać. Wydaje mi się, że wielu się z nimi nie zapoznało. Mimo wszystko podzielam ich obawy i uważam, że ich stanowisko jest częściowo słuszne. To nie zmienia faktu, że nikt nie protestuje przeciwko obniżaniu poziomu matematyki, fizyki, języka polskiego i innych przedmiotów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  16°C Środa
  noc
  14°C Środa
  rano
  wiecej »