Dziś Noc Konfesjonałów

Akcja społeczna - Noc Konfesjonałów 3.0 - zwracająca uwagę na duchowy wymiar Świąt Wielkiej Nocy ma coraz większy zasięg. W prawie 80 kościołach w Polsce można przystąpić do spowiedzi nawet przed północą.

W niektórych świątyniach, w okresie Wielkiego Tygodnia, spowiednicy będą czuwać w konfesjonałach przez całą noc. Akcja organizowana trzeci rok z rzędu, systematycznie się rozwija.

„Noc Konfesjonałów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi i współczesnemu stylowi ich życia, w którym są bardzo zapracowani" – ocenił w rozmowie z KAI ks. Grzegorz Adamski, koordynator akcji. Jego zdaniem tym, co przyciąga ludzi do nocnych spowiedzi jest panująca wówczas cisza i spokój, dzięki czemu łatwiej o skupienie. O. Piotr Jordan Śliwiński, twórca Szkoły dla Spowiedników uważa, że inicjatywa trafia w zapotrzebowanie wiernych, którzy pracują coraz dłużej i dopiero wieczorem mogą skupić się na sprawach związanych z wiarą.

W tym roku, w pierwszych dniach działania portalu nockonfesjonalow.pl, zarejestrowało się kilkadziesiąt parafii z największych miast Polski oraz parafia z Manchesteru w Wielkiej Brytanii.

W polskich miastach

Do akcji może włączyć się każda parafia. Wystarczy spełnić dwa warunki: umożliwić spowiadanie się minimum do północy oraz zarejestrowanie się na portalu www.nockonfesjonalow.pl. Obecnie w akcji uczestniczą już 80 kościołów, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Płocku, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej.

Całonocnym spowiedziom towarzyszą także medytacje i czuwania, rozważania Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali i rachunku sumienia. „Dla mnie fenomenem tej akcji jest i to, że kilkudziesięciu księży dobrowolnie siada w nocy do konfesjonałów i, rezygnując z odpoczynku, posługuje ludziom" - zwraca uwagę ks. Adamski.

Podobnie jak w minionych latach „apogeum" Nocy Konfesjonałów przypadnie na okres Triduum Paschalnego, a więc w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek oraz z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak w niektórych kościołach nocną akcję spowiedniczą zorganizowano już wcześniej, np. w Płocku odbyła się podczas ubiegłotygodniowych rekolekcji akademickich.

W diecezjach i archidiecezjach

Tegoroczna Noc Konfesjonałów jest wspólną akcją ewangelizacyjną trzech diecezji: sosnowieckiej, archidiecezji lubelskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Akcja rozwija się bardzo dynamicznie. „Gdyby trzy lata temu ktoś mi powiedział, że w tym roku nocna spowiedź będzie organizowana w kilkudziesięciu kościołach, to bym nie uwierzył" - wyznaje ks. Adamski. Jak tłumaczy, głównym celem akcji było wyjście w przestrzeń publiczną z orędziem o sakramencie pokuty i pojednania. „To jest w dzisiejszych czasach trudne, ale się udało a akcja została dobrze przyjęta także przez media" - ocenia koordynator.

Akcję zapoczątkowała kampania w przestrzeni publicznej, m.in. bibloardy i słupy typu CITYLIGHT oraz przekaz na wielkim ekranie LED w okolicach największych centrów handlowych w Szczecinie. Dodatkowo w Sosnowcu, Lublinie i Szczecinie wybrane kościoły oznakowano banerami wielkoformatowymi Nocy Konfesjonałów.

Wielkanocna spowiedź propagowana jest także z wykorzystaniem narzędzi online: na portalu nockonfesjonalow.pl oraz profilach społecznościowych ww.facebook.com/nockonfesjonalow, youtube.com/nockonfesjonalow. Akcję propagują też banery w portalach diecezjalnych i parafialnych.

Fotokod zamieszczony w centralnej części strony internetowej Nocy Spowiedzi ma zainteresować młodych i pomóc im niejako odkodować spowiedź z użyciem smartfona lub telefonu komórkowego. Po skierowaniu telefonu komórkowego na plakat następuje łączenie ze stroną internetową zawierająca mapkę z lokalizacjami kościołów oraz rachunek sumienia opracowany na potrzeby akcji przez o. Jacka Prusaka - teologa, jezuitę.

Akcja organizowana jest już trzeci rok z rzędu w okresie Triduum Sacrum (Wielki Czwartek - Wielka Sobota). Na początku uczestniczyło w niej dziewięć kościołów Szczecina, w przestrzeni publicznej wspierana była kampanią radiową w Polskim Radiu Szczecin, ambientem w największym centrum halowym Galaxy oraz megabilboardem na budynku Katedry. Przed rokiem dodatkowo akcję wsparły kolejne kościoły z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, w centrum Szczecina pojawiły się 4 billboardy i dwa plakaty na wiatach przystankowych AMS na ulicach Szczecina pojawiły się 4 billboardy (EUROTRADE) i dwa plakaty na wiatach przystankowych (AMS), w katedrze dodatkowo spowiedź można było odbyć w językach: angielskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  -2°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  2°C Niedziela
  dzień
  3°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »