Tysiące ludzi przyciągnęła na 5 Aleję na nowojorskim Manhattanie coroczna Parada Wielkanocna połączona z festiwalem kapeluszy. Wielu z uczestników imprezy przybyło tam po porannej mszy świętej w katedrze św. Patryka.
Przy pięknej słonecznej pogodzie trasę wiodącą od 49 do 57 Ulicy wypełnił barwny korowód ludzi, od maleńkich dzieci do seniorów w sędziwym wieku. Fantazyjne kapelusze i czapeczki zdobiły bukiety i wieńce z kwiatów. Pośród powtarzających się najczęściej motywów były także wielkanocne zajączki, pisanki, stylizowane hełmy i różnorodne kolorowe ornamenty.
Eleganckie cylindry, czy meloniki sąsiadowały ze specjalnie sporządzonymi na paradę nakryciami głowy. Z kapeluszami przygotowanymi przez projektantów i artystów z niedochodowej organizacji The Imperial Court of New York, rywalizowały nakrycia nieskażone profesjonalizmem, ale też przyciągające oko pomysłowością.
"Jestem tu pierwszy raz. To wstyd, że nie mam kapelusza, ale tata obiecał mi, że w przyszłym roku na pewno będę miała" - zapewniła PAP nie kryjąc rozczarowania mała Olivia.
W wymyślnych strojach, a zwłaszcza kapeluszach, paradowali w niedzielę nie tylko ludzie. Przyprowadzili oni z sobą, wystrojone w akcesoria w różnych kolorach tęczy, psy i inne zwierzęta domowe.
Nowojorska parada jest wyrazem uczuć religijnych katolików. Od lat stała się jednak także dla ludzi innych wyznań okazją by w radosnym nastroju przemaszerować reprezentacyjną arterią Nowego Jorku i pokazać oryginalne stroje, a zwłaszcza nakrycia głowy.
Początki Wielkanocnej Parady w Nowym Jorku sięgają lat siedemdziesiątych XIX wieku. Zainicjowana jako spontaniczne wydarzenie przez zasobnych mieszkańców pragnących pokazać się po mszy świętej w kościołach na 5 Alei, zyskała na popularności zwłaszcza w połowie minionego wieku. W roku 1947 zwabiła według szacunków ponad milionową rzeszę.
Tegoroczną Paradę Wielkanocną i festiwal kapeluszy poprzedziła msza święta, którą celebrował kardynał Timothy Dolan. W Wielką Sobotę metropolita nowojorski odwiedził polską parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy 7 Ulicy na Manhattanie, gdzie wziął udział w święceniu pokarmów.
Świąteczne Parady odbywają się także w innych miastach amerykańskich m.in. w Dallas w Teksasie, kalifornijskim Long Beach, Nowym Orleanie i w Pittsburgu.
Msza św. w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.