W Warszawie wystartowało Catholic Voices Polska – grupa świeckich katolików przygotowanych do fachowego mówienia w telewizji i radiu o swojej wierze.
Ich celem jest przekazywanie istoty katolicyzmu w medialnych polemikach i debatach tak, aby głos zwykłych katolików był obecny na forum publicznym. Projekt jest częścią międzynarodowej inicjatywy pod tą samą nazwą.
Podczas konferencji prasowej przedstawiony został zespół spikerów – 14 osób wybranych spośród 263 osób, jakie zgłosiły się do projektu jesienią 2011 roku. Jest to zróżnicowana wiekowo i płciowo grupa „zwykłych” katolików, czynnych zawodowo, z wymiernymi sukcesami zawodowymi, naukowymi i życiowymi, dyspozycyjnych i gotowych do wizyt w studio.
Myślę, że naszą zaletą jest „świeżość” osób – przekonywał Tomasz Sulewski, jeden z koordynatorów Catholic Voices Polska. – Wszyscy w jakimś stopniu przyzwyczailiśmy się do tego, że w mediach pojawiają się wciąż te same twarze. Poniekąd zaczynamy postrzegać Kościół i jego nauczanie poprzez pryzmat ich osobowości, a to błąd. Takie „odświeżenie” będzie korzystne – i z punktu widzenia samych dziennikarzy, i dla widzów.
W konferencji inaugurującej projekt wziął udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który m.in. zaprezentował skład grupy spikerów.
To, co w mojej perspektywie jest niezwykle cenne, to fakt, że inicjatywę tę tworzą osoby świeckie – powiedział kardynał Kazimierz Nycz, prezentując zespół spikerów. – Warto podkreślić, że projekt powstał nie z inspiracji mojej, czy jakichś księży, ale z potrzeby „oddolnej”. To doskonale pokazuje, że Kościół, to nie duchowni, czy może nie przede wszystkim duchowni, ale właśnie w głównej mierze świeccy.
Choć, jak deklarują członkowie Catholic Voices, ich relacje z księżmi są przyjazne i kooperatywne, ważną zasadą projektu jest jego instytucjonalna niezależność od kościelnej struktury. Spikerami Catholic Voices są osoby świeckie, pracujące na co dzień w swoich zawodach, studiujące, zajmujące się domem. Nie będą wypowiadać się oficjalnie w imieniu Kościoła, pozostawiając to rzecznikom prasowym lub biskupom. Są jednak do dyspozycji mediów, aby rozmawiać o wierze, komentować bieżące wydarzenia i wyjaśniać wątpliwości.
Spikerzy Catholic Voices mają szerokie i profesjonalne przygotowanie do uczestnictwa w projekcie. Przeszli skomplikowany proces rekrutacji do zespołu, a następnie przez kilka ostatnich miesięcy uczestniczyli w regularnych warsztatach, przygotowujących ich do występowania w mediach i pozwalających na lepsze poznanie różnych aspektów nauczania Kościoła. Warsztaty prowadzone były równolegle w dwóch „ścieżkach” – medialnej i merytorycznej.
Z jednej strony spikerzy uczyli się rozumienia specyfiki mediów: zasad ich działania, wspierania dziennikarzy w ich pracy, a także występowania w studiu, przed kamerą, itp. – podkreślał Sulewski. – Z drugiej strony pracowali nad pogłębieniem swojej wiedzy w najbardziej interesujących lub budzących kontrowersje tematach nauczania katolickiego oraz ćwiczyli umiejętności jej przekazywania. Dzięki temu mogą debatować na każdy ze społecznie interesujących tematów, m.in.: relacje państwa i Kościoła, finansowanie Kościoła, etyka seksualna, homoseksualizm, kwestie bioetyczne, małżeństwo, wolność sumienia, itd. W przygotowaniach wspierali ich najlepsi w Polsce eksperci – dziennikarze, filozofowie, teolodzy, psycholodzy, etycy i trenerzy.
Inspiracją dla polskiej grupy był sukces działań podjętych w Wielkiej Brytanii przez zespół Catholic Voices, który powstał przed wizytą Benedykta XVI w tym kraju. Ponad dwudziestu zwykłych ludzi w wieku od 20 – 40 lat zostało profesjonalnie przygotowanych do udziału w debatach, komentarzach i wypowiedziach dla anglojęzycznych stacji telewizyjnych i radiowych. Dzięki ich aktywności wizerunek katolików i katolicyzmu w brytyjskich mediach zaczął się pozytywnie zmieniać – przekonywał Gabriel Olearnik, współkoordynator inicjatywy w Polsce. – W kraju takim jak Wielka Brytania, gdzie historia kontaktów katolików i innych wyznań nie zawsze była prosta, jest to zadanie wymagające. Myślę jednak, że i w Polsce jest nad czym pracować.
Dziś Catholic Voices to już projekt międzynarodowy: podobne grupy działają w Irlandii, Hiszpanii, Meksyku, Chile, przed kilkunastoma dniami zaczął się także nabór w USA.
Kontakt:
Koordynatorzy Catholic Voices Polska: Tomasz Sulewski +48606698661, Gabriel Olearnik: +48782500073, info@catholicvoices.pl.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.