Chiny wezwały w poniedziałek USA i Rosję do dokonania dalszej "drastycznej" redukcji ich arsenałów nuklearnych, zaznaczając jednocześnie, iż wszystkie państwa dysponujące bronią jądrową powinny się zobowiązać, że nie użyją jej jako pierwsze.
Ambasador Cheng Jingye, szef chińskiej delegacji na odbywające się w Wiedniu rozmowy w sprawie Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT) z 1970 roku, powiedział, że wszystkie państwa nuklearne "nie powinny dążyć do trwałego posiadania" bomb atomowych.
"Jako kraje z najliczniejszymi arsenałami nuklearnymi USA i Rosja powinny kontynuować drastyczną redukcję swych arsenałów nuklearnych w dający się zweryfikować i nieodwracalny sposób. Inne państwa z bronią jądrową, gdy warunki dojrzeją, także powinny się przyłączyć do wielostronnych negocjacji w sprawie rozbrojenia nuklearnego" - oświadczył chiński dyplomata w pierwszym dniu obrad, które potrwają dwa tygodnie.
Według niego wspólnota międzynarodowa powinna "w stosownym czasie" opracować wiarygodny długoterminowy plan etapowego działania, w tym konwencji o "całkowitym zakazie broni jądrowej".
Jak zaznaczył Cheng, należy zrezygnować z opracowywania systemów obrony przeciwrakietowej, "które zakłóca globalną równowagę strategiczną i stabilność". Ambasador bliżej nie rozwinął tej kwestii.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.
Uruchomiono tam specjalny numer. Asystenci odpowiadają w ciągu 48 godzin.
Potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Zrewanżował się w ten sposób za podobną decyzję Bidena wobec niego w 2021 roku.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.
Do końca roku oczekuje się w Rzymie ponad 30 mln turystów i pielgrzymów.
Nie mamy o nich żadnych informacji, a wy niczego nie robicie - wykrzykiwały.
Nowe pojawienie się wirusa i stan epidemii ogłoszono w zeszłym tygodniu.
Kontrakty z NFZ wystarczają tylko na pokrycie podstawowych kosztów - zwraca uwagę organizacja.