Za radą miejscowej obrony cywilnej kuria arcybiskupia w Ferrarze zaleciła wszystkim proboszczom na terenie archidiecezji, by nie odprawiali 20 maja mszy św. w kościołach na obszarach nawiedzonych o świcie przez silne trzęsienie ziemi.
Wstrząs o godz. 4.04 o sile 5,9 stopnia w skali Richtera spowodował śmierć sześciu osób i liczne zniszczenia. Zawaliło się m.in. wiele dzwonnic.
Tam, gdzie to możliwe, odprawiajcie msze na zewnątrz, na placach lub boiskach, radzi kuria arcybiskupia w Ferrarze.
Według najnowszych danych w wyniku trzęsienia ziemi zginęły 6 osoby, a liczba rannych wzrosła do 50. Obszar, dotknięty kataklizmem, rozciąga się od Ferrary do Bolonii na Nizinie Padańskiej. Ofiary śmiertelne to pracownicy fabryk w Ferrarze i Sant'Agostino. Ranni odnieśli na szczęście niegroźne obrażenia. Epicentrum najsilniejszego wstrząsu znajdowało się 34 kilometry na północ od Bolonii. Poprzedził go szereg słabszych wstrząsów wkrótce po północy.
W samej Ferrarze runęły dzwonnice kościołów i hale fabryczne. Zniszczone zostały też gazociągi i niektóre inne elementy infrastruktury. Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano okoliczne szpitale.
Ponad 40 proc. powierzchni Włoch leży w strefie sejsmicznej. W ostatnich latach najtragiczniejsze trzęsienie wydarzyło się w L'Aquili w kwietniu 2009 roku. Zginęło wtedy ponad 300 osób. 26 września 1997 silny wstrząs nawiedził Asyż, powodując m.in. zawalenie się części sklepienia bazyliki św. Franciszka i śmierć czterech zakonników (jeden z nich był Polakiem).
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.