Freski naskalne, dwukrotnie starsze niż słynne malowidła w jaskiniach Lascaux czy Altamira, odkryto w południowej Francji.
W Abri Castanet w południowej Francji odkryto freski naskalne datowane na 37 tys. lat. Są one dwukrotnie starsze od malowideł z Lascaux czy Altamiry. Badania, prowadzone przez ponad tuzin naukowców z Europy i USA, opublikowano właśnie na łamach tygodnika "PNAS".
Freski reprezentują wczesną kulturę oryniacką. Dotąd najstarszym świadectwem sztuki jaskiniowej kultury oryniackiej była francuska jaskinia Chauvet.
Na stanowisku w Abri Castanet od kilkunastu lat prowadzono wykopaliska archeologiczne. Naukowcy natrafiali tam na różnorodne przedmioty, np. kościane ozdoby, które były dowodem umiejętności symbolicznego myślenia ich twórców. Kultura oryniacka wygasła mniej więcej 28 tys. lat temu.
W 2007 r. naukowcy odkryli pierwsze ślady malowideł naskalnych w grocie zamieszkanej przez grupę łowców-zbieraczy. Freski przedstawiają postaci zwierząt oraz różne kształty geometryczne.
Jak wyjaśniają naukowcy, freski są nieco starsze niż te w grocie Chauvet. Różnią się też charakterem. W Chauvet freski wykonano głęboko pod ziemią, w trudno dostępnych miejscach. Być może miały mieć charakter kultowy. Natomiast malunki z Castanet są blisko związane z codziennym życiem, które toczyło się tuż obok.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.
Do końca roku oczekuje się w Rzymie ponad 30 mln turystów i pielgrzymów.
Nie mamy o nich żadnych informacji, a wy niczego nie robicie - wykrzykiwały.
Nowe pojawienie się wirusa i stan epidemii ogłoszono w zeszłym tygodniu.
Kontrakty z NFZ wystarczają tylko na pokrycie podstawowych kosztów - zwraca uwagę organizacja.
8-letni Roman Oleksiw doznał oparzeń czwartego stopnia blisko połowy ciała.