Enter Music Festiwal

Sześć koncertów jazzowych w wykonaniu pianisty Leszka Możdżera i jego gości przewiduje program plenerowego II Enter Music Festiwal w początku czerwca w Poznaniu.

"Mamy w tym roku dobry, kolorowy festiwal. Zagrają dla nas wybitny harfista kolumbijski Edma Castaned, ale będzie też zespół Nilsa Landgrena, który po raz pierwszy i jedyny w tym roku zagra w Polsce" - powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Leszek Możdżer.

Pierwszego dnia dwudniowej plenerowej imprezy (5-6 czerwca) zagrają: pochodzący z Kolumbii harfista Edma Castaned ze swoim trio, szwedzki puzonista Nils Landgren z zespołem, oraz wybitny szwedzki kompozytor i kontrabasista jazzowy Lars Danielsson ze swoim kwartetem.

Drugiego dnia będzie można posłuchać pierwszego w Polsce skrzypcowego kwartetu grającego jazz - Atom String Quartet oraz warszawską grupę Cellonet, składająca się ze znakomitych polskich wiolonczelistów, którzy w Poznaniu zagrają razem z Leszkiem Możdżerem.

Tego dnia Leszek Możdżer zaprezentuje swój projekt "Lutosphere", podczas którego interpretuje jazzowo utwory Witolda Lutosławskiego.

herrjanbongo Nils Landgren & Johan Norberg "Elenor rigby"

Na zakończenie festiwalu jego dyrektor zagra wraz młodymi muzykami, którzy wezmą udział w warsztatach, przeznaczonych dla studentów akademii i uczniów szkół muzycznych. Sekstet zagra utwory z płyty Możdżera "Talk to Jesus"

"To jest moim zdaniem najlepszy sposób warsztatów muzycznych - przygotowanie wspólnego koncertu i tak chcemy w tym roku zrobić" - powiedział Możdżer.

Idea festiwalu "Enter" narodziła się dwa lata temu podczas koncertu nad brzegiem jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu znanego gitarzysty jazzowego Jarosława Śmietany. Ciepło przyjęty występ sprawił, że organizatorzy postanowili rozbudować formułę imprezy.

Leszek Możdżer został dyrektorem artystycznym festiwalu i od zeszłego roku zaprasza do Wielkopolski podobnych sobie artystów z całej Europy.

Leszek Możdżer jest cenionym pianistą zarówno w kraju, jak i za granicą, swoim kunsztem wprawia w podziw znawców muzyki i zupełnych amatorów, bo - jak mówi - "nie liczy się rodzaj muzyki, lecz człowiek, który tworzy dźwięki". Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. W 1996 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Koncertuje na scenach całego świata, grając z wybitnymi muzykami. Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem i izraelskim perkusistą Zoharem Fresco współtworzy trio jazzowe. Jest laureatem nagrody Ad Astra przyznawanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, zdobywcą Fryderyka i Paszportu Polityki.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  15°C Poniedziałek
  noc
  12°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »