Młodzież zgromadzona na Polach Lednickich k. Gniezna zaśpiewała o godzinie 15.00 Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Rozważania poprowadziły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. siostra Faustyna Kowalska – patronka dzisiejszego spotkania pod Bramą Rybą.
W czasie modlitwy Drogą III Tysiąclecia przeszli młodzi ludzie niosąc symboliczne blado-czerwone promienie nawiązujące do tych, które wychodzą z serca Jezusa Miłosiernego na obrazie wymalowanym według wskazówek św. siostry Faustyny.
Młodzież wysłuchała także fragmentów Dzienniczka Apostołki Miłosierdzia i modliła się za kapłanów, małżeństwa, rówieśników, dzieci – zwłaszcza te porzucone i nienarodzone, a także za siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Modlitwa była prowadzona w kilku językach.
Lednicki apel młodych odbywa się po raz szesnasty. W tym roku spotkaniu przyświeca hasło: „Miłość Cię znajdzie” zaczerpnięte z Dzienniczka św. siostry Faustyny. Każdy z uczestników spotkania otrzymał książeczkę z wyborem tekstów Apostołki Miłosierdzia oraz serce z piernika z hasłem spotkania.
Nad Lednicę przywieziona została także zakonna obrączka św. siostry Faustyny, która dotąd nie była publicznie pokazywana, a także konfesjonał, przy którym święta się spowiadała. Młodzież będzie mogła także uczcić relikwie św. Faustyny, z którymi siostry przejdą między sektorami po oficjalnym rozpoczęciu spotkania.
Młodzież gromadzi się na Polach Lednickich od samego rana. Wiele grup przed przyjazdem pod Bramę Rybę zatrzymało się w Gnieźnie, gdzie odbyła się jutrznia z prymasem Polski. Tradycyjnie nad Lednicą młodzież może skorzystać z sakramentu pojednania oraz porozmawiać z zakonnikami i zakonnicami o powołaniu.
Pod Brama Rybą tradycyjnie nie brakuje żywiołowych tańców i śpiewów, do których, wbrew niskiej temperaturze i padającemu co jakiś czas deszczowi, zagrzewają „Siewcy Lednicy”. Uczestnicy mogą także spróbować zupy szczawiowej z jajkiem, którą częstują siostry.
Oficjalne rozpoczęcie spotkania zaplanowano na godzinę 17.00. Obwieści je tradycyjnie lednicki dzwon przy biciu którego Drogą III Tysiąclecia przejdzie procesja z relikwiami świętych i błogosławionych m.in. św. Wojciecha, św. siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II.
Kolejnym punktem czuwania będzie spotkanie z siostrami z Łagiewnik, które opowiedzą o życiu w zgromadzeniu oraz o swojej patronce, a później wyruszą do sektorów z czterdziestoma relikwiarzami, tak by młodzież mogła poczuć bezpośrednią bliskość, a także ucałować relikwie świętej.
Centralnym punktem wieczoru będzie Msza św. sprawowana pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i koncelebrowana przez wszystkich obecnych nad Lednicą kapłanów. Homilię podczas Eucharystii wygłosi biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, pomysłodawca i duchowy opiekun Przystanku Jezus. Przesłanie do młodych skieruje także papież Benedykt XVI.
W wieczornej części czuwania zaplanowano także spotkanie z Jezusem Miłosiernym poprzez adorację Jego wizerunku, który góruje nad Lednicą. Następnie zaplanowano „Godzinę bł. Jana Pawła II”, w której młodzież odda hołd papieżowi Polakowi poprzez wyśpiewanie pieśni „Abba, Ojcze”. Będzie miało również miejsce zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu. Przed północą uczestnicy apelu będą rozważać uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała, a później dokonają wyboru Chrystusa jako najwyższej wartości w swoim życiu. Spotkanie zakończy tradycyjnie przejście przez Bramę Rybę.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.